Elastyczny czas pracy – obowiązki pracownika i pracodawcy

Czy męczy Cię codzienna praca od 8 do 16? Sądzisz, że elastyczne godziny sprawiłyby, że byłbyś znacznie bardziej produktywny? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – na takie rozwiązanie zgadza się obecnie coraz więcej właścicieli firm. Ruchomy czas pracy w regulaminie pracy to coraz popularniejszy czynnik motywacyjny. Zatrudnieni dostrzegają w nim różne zalety. Firma też czerpie z tego korzyści – pamiętaj jednak, że szef nie może narzucić Ci wykonywania obowiązków służbowych z elastycznym grafikiem.

Z artykułu dowiesz się:

  • co o elastycznym czasie pracy mówi Kodeks pracy,
  • jakie obowiązki mają pracownik i pracodawca, którzy umawiają się na elastyczny czas pracy,
  • na czym polega elastyczny czas pracy w praktyce.

Zastanawiasz się, co mówi o czasie pracy prawo pracy? Okazuje się, że nigdzie nie jest napisane, że musisz spędzać w biurze czas pomiędzy 8 a 16 lub 9 a 17. To kwestia, którą w porozumieniu z pracodawcą możesz ustalić zupełnie inaczej.

Czas pracy – kodeks pracy o elastycznych godzinach

Elastyczność w zakresie czasu rozpoczęcia pacy i jej zakończenia nie stoi w sprzeczności z prawem. Elastyczny czas pracy wprowadza się na podstawie art. 140 Kodeksu pracy (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19740240141). Regulacje znajdują się także w tzw. ustawie antykryzysowej (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130001291).

Ruchomy czas pracy – porozumienie z obowiązkami

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy wiąże się z korzyściami zarówno dla zatrudniającego, jak i dla zatrudnionego. Ale pociąga za sobą również obowiązki.

Pracownik powinien:

  • wywiązywać się z zadań wskazanych w umowie o pracę,
  • rozpoczynać pracę w ramach przedziałów czasowych wskazanych przez pracodawcę (np. między 8:00 a 11:00 itp.),
  • dostosować się do wymogów pracodawcy w zakresie potwierdzania obecności.

Pracodawca powinien:

  • zapewnić zatrudnionym nieprzerwany odpoczynek dobowy (co najmniej 11 godzin) i tygodniowy (co najmniej 35 godzin),
  • zamieścić w układzie zbiorowym zapis o stosowaniu ruchomego rozkładu czasu pracy,
  • zawrzeć porozumienie z zakładową organizacją związkową lub z przedstawicielami pracowników (nie jest to konieczne, jeśli wprowadza się ruchomy czas pracy na wniosek zatrudnionego),
  • umożliwić pracownikowi korzystanie z uprawnień wynikających z kodeksu pracy (prawo do: odpoczynku dobowego i tygodniowego, urlopu wypoczynkowego itd.),
  • respektować przywileje, z których korzystają np. kobiety w ciąży oraz pracownicy młodociani,
  • w okresie zmniejszonego zapotrzebowania na pracę wypłacać zatrudnionym wynagrodzenie, co najmniej w wysokości płacy minimalnej,
  • zagwarantować pracownikom możliwość samodzielnego decydowania o czasie rozpoczęcia pracy (w ramach ustalonego przedziału czasowego).

Elastyczny czas pracy – fakty i mity

Ruchomy czas pracy – wzór porozumienia

Jak to wygląda w praktyce? Spójrz na przykład.

Pracodawca zapewnił Janowi Kowalskiemu możliwość korzystania z ruchomego czasu pracy. Pan Jan może więc rozpoczynać ją w godzinach 9:00-12:00. Przełożony nie powinien oczekiwać od niego, że danego dnia zjawi się w firmie np. o 10:00.

Dodatkowo pamiętaj, że Twój szef nie może wprowadzić ruchomego czasu pracy dla wszystkich pracowników, jeśli nie dojdzie do porozumienia z przedstawicielami pracowników (związkami zawodowymi). Przypadki naruszania praw pracowniczych można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy lub bezpośrednio do sądu pracy.

 

Elastyczny czas pracy to moc korzyści! Możliwość planowania dnia według własnego uznania pozwala efektywnie wykorzystać czas. Sprzyja również łączeniu różnych rodzajów aktywności. Dzięki temu możesz wykonywać obowiązki w ciszy, która panuje po opuszczeniu biura przez innych pracowników – to szczególnie istotne dla osób, które łatwo się dekoncentrują. Jeśli czujesz, że to dobra opcja dla Ciebie, koniecznie porozmawiaj o ewentualnych zmianach ze swoim pracodawcą.

| Elastyczny czas pracy – 5 korzyści dla pracownika