Ile mogę zarobić w 2020 roku?

Czy w nowym roku będą podwyżki? Co można zrobić, by zwiększyć swoje wynagrodzenie? W jakich sektorach można liczyć na najwyższe zarobki? 2020 rok może przynieść wiele zmian, ale my sami także jesteśmy w stanie sporo zdziałać, by poprawić swoją sytuację finansową.

Wynagrodzenie za pracę – pytania i odpowiedzi

Od czego zależy wysokość naszych zarobków?

Na nasze zarobki składa się wiele czynników, wśród których najważniejsze to:
• doświadczenie i kompetencje,
• wykształcenie,
• wielkość i lokalizacja zatrudniającej nas firmy,
• dziedzina, w której się specjalizujemy.

Co motywuje nas do zmiany pracy?

Jak zawalczyć o wyższą pensję?

O ile na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, o tyle w pewnych dziedzinach możemy zawalczyć o zwiększenie swojej atrakcyjności w oczach pracodawców. Studia podyplomowe, ciekawe kursy, profesjonalne szkolenia lub zaangażowanie się w wolontariat – dzięki dodatkowym aktywnościom i wysiłkom, które podejmujemy, rozwijamy nowe umiejętności i doskonalimy kompetencje, co na współczesnym rynku pracy ma niebagatelne znaczenie.

Bądź kandydatem z pomysłem na siebie!

Warto korzystać ze wszystkich okazji do podwyższenia swoich kwalifikacji. Część pracodawców w ramach dodatkowych świadczeń pozapłacowych oferuje swoim pracownikom możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju biznesowych konferencjach albo współfinansuje studia podyplomowe lub naukę języków obcych i obsługi specjalistycznego oprogramowania.

Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę

To, czy zdobędziemy dodatkowe doświadczenie, w dużym stopniu zależy od nas samych. Pracownicy, którzy wychodzą z inicjatywą i chętnie angażują się w pracę nad nowymi projektami, dają sobie szansę na pozyskanie nowych umiejętności przydatnych na dalszym etapie kariery.

Zmieniam pracę, chociaż zapłacą mi mniej. Sprawdź, czy warto!

Jak sprawdzić, czy zarabiam wystarczająco dużo?

Wielu pracowników zastanawia się, jak na rynku pracy wyceniane są ich umiejętności i doświadczenie. Często nie mamy świadomości, ile zarabia się na podobnym stanowisku w innych firmach, a wystarczy skorzystać z porównywarki wynagrodzeń, by przekonać się, czy nasza pensja plasuje się poniżej czy powyżej przeciętnej. Aktualne informacje na temat mediany wynagrodzeń na różnych stanowiskach można znaleźć na stronie zarobki.pracuj.

Oprócz samego wynagrodzenia warto także zwrócić uwagę na benefity związane z danym stanowiskiem. Często można dzięki nim zaoszczędzić w domowym budżecie. Wśród najbardziej pożądanych, a zarazem bardzo popularnych pozapłacowych świadczeń znajdują się: służbowy samochód i telefon, które można wykorzystywać też do celów prywatnych, prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie. Nierzadko firmy oferują swoim podwładnym również możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań np. poprzez dofinansowanie do zajęć sportowych.

Zatrudniam, więc wymagam

W których zawodach można liczyć na najwyższe zarobki?

Według danych zgromadzonych przez Pracuj.pl do najbardziej dochodowych branż należą:
• IT – tu mediana zarobków wynosi 6,6 tys. zł brutto
• Doradztwo/ konsulting, z przeciętnym wynagrodzeniem - 6,3 tys. zł brutto
• Strategia/ BI – tu zarabia się przeciętnie 6 tys. zł brutto
• Marketing – w tej branży pensja jest ściśle związana nie tylko z doświadczeniem, ale też z obszarem specjalizacji. Brand manager może liczyć na pensję w wysokości 11 tys. zł brutto, a specjalista SEO – 5,4 tys. zł brutto.
• Nieruchomości, z medianą zarobków na poziomie 5,7 tys. zł brutto
• Public relations – pracownicy związani z tą branżą otrzymują przeciętnie 5,5 tys. zł brutto.
Źródło: 

W jakiej branży zarabia się najwięcej?

Co to jest płaca minimalna?

Rządowe plany dotyczące ponadprzeciętnego wzrostu wynagrodzenia mogą, według prognoz ekonomistów PKO BP, przynieść wzrost wynagrodzeń w całej gospodarce o 8,8%, zaś w sektorze przedsiębiorstw o 8,3%. Czy tak się stanie w rzeczywistości? Wkrótce się przekonamy.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź