Ile możesz zarobić w branży motoryzacyjnej? Przegląd stanowisk

Praca w branży motoryzacyjnej to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje stanowiska, takie jak dostawca, kierowca w transporcie międzynarodowym, ale też sprzedawca samochodów czy doradca leasingowy. Każde z tych zajęć wymaga innych kompetencji, ale łączy je entuzjastyczne podejście do motoryzacji i dogłębna znajomość tej dziedziny.

Kierowca – dostawca

Aby zostać kierowcą – dostawcą, trzeba posiadać prawo jazdy określonej kategorii (inne wymagania w tym zakresie dotyczą kierowców jeżdżących samochodami osobowymi, a inne tych, którzy poruszają się samochodami ciężarowymi). Zakres obowiązków na tym stanowisku prezentuje się jednak podobnie i obejmuje:

  • załadowywanie i wyładowywanie określonych produktów,
  • przygotowanie towaru do wysyłki zgodnie z zamówieniem,
  • przygotowywanie raportów dotyczących dostarczanego towaru (rodzaju i ilości),
  • przekazywanie zamawiającym dokumentów sprzedaży,
  • odbieranie zwrotów i opakowań,
  • dbanie o stan pojazdu, który służy kierowcy do pracy.

Mediana zarobków na stanowisku kierowcy – dostawcy wynosi 4,4 tys. zł brutto. Wśród pozapłacowych świadczeń, na które mogą liczyć kierowcy – dostawcy, najczęściej znajdują się: służbowy telefon do celów prywatnych, służbowy samochód do celów prywatnych, świadczenia socjalne i ubezpieczenie na życie.

Zawód kierowca - wszystko co musisz wiedzieć o badaniach okresowych.

Sprzedawca samochodów nowych

Miejscem pracy sprzedawcy nowych samochodów jest salon samochodowy. Codzienna praca polega przede wszystkim na doradzaniu klientom zainteresowanym zakupem samochodu, rozpoznawanie ich potrzeb i wymagań. Do obowiązków należy także umawianie jazd próbnych, podejmowanie działań marketingowych, które mają na celu zwiększenie poziomu sprzedaży aut w salonie (np. poprzez wystawianie ogłoszeń na portalach internetowych), przygotowywanie umów i dokumentów sprzedaży, sprawowanie pieczy nad formalnościami związanymi z zakupem samochodu oraz sporządzanie okresowych raportów. Przeciętne zarobki na tym stanowisku wynoszą 5,8 tys. zł brutto miesięcznie.

10 książek, które warto przeczytać, aby rozwijać umiejętności sprzedażowe

Doradca leasingowy

W zawodzie doradcy leasingowego sprawdzą się osoby, które posiadają wiedzę z zakresu finansów przedsiębiorstw, prawa cywilnego i handlowego oraz rynku leasingowego. Pracodawcy wymagają też często wyższego wykształcenia (choć nie jest to warunek konieczny), doświadczenia w sprzedaży produktów leasingowych oraz doskonale rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Rolą doradcy leasingowego jest przede wszystkim pozyskiwanie klientów i pomoc w wyborze najbardziej korzystnego dla nich pakietu dotyczącego użytkowania samochodów w systemie leasingowym. Osoby na tym stanowisku zarabiają przeciętnie 7,9 tys. zł brutto.

Kierowca C+E w transporcie międzynarodowym

Praca kierowcy w transporcie międzynarodowym wiąże się z częstymi i zazwyczaj długimi podróżami. Konieczne są uprawnienia do kierowania pojazdami wykorzystywanymi w międzynarodowej spedycji. Osoby na tym stanowisku powinny znać chociaż jeden język obcy. Ważne jest też przygotowanie do pracy w trudnych warunkach. W zależności od rodzaju przewożonego towaru kierowcy muszą mieć dodatkowe, niezbędne zezwolenia (dotyczy to w szczególności kierowców transportujących materiały niebezpieczne). Przeciętne zarobki kierowców C+E w transporcie międzynarodowym wynoszą 8,7 tys. zł brutto.

Dane na temat wynagrodzenia kierowców pochodzą z ankiet wypełnionych na stronie zarobki.pracuj.pl w 2018 roku: https://zarobki.pracuj.pl [dostęp: 13.01.2020].