Ile zarabia główny księgowy? - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

9000 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie księgowego w 2017 r. Benefity, na jakie mogli liczyć pracownicy, to m.in. dostęp do prywatnej opieki medycznej oraz dofinansowanie szkoleń i kursów.

Obowiązki i kwalifikacje głównego księgowego

Objęcie funkcji głównego księgowego wymaga doświadczenia. Osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje odpowiedzialne zadania, np.:

  • Przygotowywanie sprawozdań finansowych

Raporty sporządza się na podstawie kryteriów określonych m.in. w ustawie o rachunkowości lub GAAP (Generally Accepted Accounting Principles). Takie zadania wykonuje się na potrzeby kontrahentów, zarządu, banku lub instytucji typu: Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Główny Urząd Statystyczny.

  • Opracowywanie procedur

Prowadzenie ewidencji księgowych, potwierdzanie sald, rozliczanie aktywów firmy – takie czynności wykonuje się w sposób określony przez głównego księgowego. Dzięki temu rachunkowość w firmie jest uporządkowana, a dotarcie do konkretnych informacji zajmuje niewiele czasu.

  • Nadzór nad obiegiem dokumentów księgowych

Główny księgowy kontroluje, czy np. inni pracownicy działu księgowości wystawiali faktury w terminie. Dąży również do tego, by obieg dokumentów odbywał się szybko i sprawnie.

  • Kontrolowanie prawidłowości rozliczeń

Ważna jest też weryfikacja, czy do dokumentów rozliczeniowych nie wkradły się błędy. Jeśli tak, konieczne jest wyznaczenie osób, które powinny je skorygować.

  • Współpraca z instytucjami zewnętrznymi

Praca głównego księgowego polega również na kontaktowaniu się z US, ZUS czy NBP, np. w celu złożenia wyjaśnienia lub zapytania.

Kwalifikacje, jakie powinien posiadać główny księgowy, to m.in. wyższe wykształcenie (preferowane kierunki: rachunkowość lub ekonomia). Pracodawcy oczekują również kilkuletniego doświadczenia na stanowisku samodzielnego księgowego, a także znajomości prawa podatkowego i umiejętności obsługi programów komputerowych, takich jak np. Symfonia oraz pakiet MS Office. Duże znaczenie mają również kompetencje miękkie – dokładność i umiejętność pracy w zespole.

Jak zostać księgową/księgowym?

Główny księgowy – zarobki

To, ile zarabia główny księgowy, zależy m.in. od jego zaangażowania oraz wielkości i lokalizacji firmy, w której pracuje. W 2017 r. osoby zatrudnione na tym stanowisku mogły liczyć na pensję w wysokości 9000 zł brutto, czyli o 4400 zł brutto więcej niż wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce. 94% osób wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Ich pensja netto to 6400 zł. Co drugi główny księgowy – biegle posługujący się językiem obcym  – zarabiał ponad 13 000 zł brutto.

Wynagrodzenie za pracę – pytania i odpowiedzi

Dostęp do prywatnej opieki medycznej, dofinansowanie szkoleń i kursów, służbowy telefon do celów prywatnych i dofinansowanie zajęć sportowych – główni księgowi otrzymywali również dodatki pozapłacowe. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/zarobki-w-polsce.

Karta MultiSport – wszystko, co warto wiedzieć

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Artykuły o podobnej tematyce

  • 04.12.2018
    Jak negocjować zarobki na początku drogi zawodowej?

    Młody wiek nie musi oznaczać pustego CV. Możesz mieć doświadczenie, nawet jeśli dotychczas nie byłeś pracownikiem etatowym. Ważne, żebyś przygotował się do konfrontacji z rynkiem pracy i trafnie oszacował wartość kompetencji, jakie posiadasz. Dzięki temu pokonasz lęk przed mówieniem o pieniądzach i unikniesz błędów, które mogłyby ostudzić Twój zapał do działania i rozwoju.

  • 02.12.2018
    Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

    PPK to rozwiązanie dla osób chcących gromadzić oszczędności, z których będzie można korzystać na emeryturze. Projekt stworzony przez Ministerstwo Finansów zyskał aprobatę związków zawodowych i Rady Ministrów, a 19 listopada 2018 r. prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą.

04.12.2018

02.12.2018

Najnowsze w kategorii: Zarobki i prawo pracy

  • 30.08.2018
    Rada nadzorcza – jaką pełni rolę w firmie?

    Nadzór nad działalnością spółki - to najważniejsze zadanie rady nadzorczej. Kontroluje ona m.in. finanse oraz powołuje i odwołuje członków zarządu. Aby zasiadać w radzie, należy spełnić określone kryteria.

  • 16.07.2018
    5 powodów, dla których warto zostać inżynierem produkcji

    5500 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie inżyniera produkcji w 2017 r. Pensja nie jest jedynym argumentem przemawiającym za rozpoczęciem kariery w inżynierii. Atrakcyjne możliwości rozwoju stanowią dodatkowy atut.

30.08.2018

16.07.2018