Ile zarabia główny księgowy?

9000 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie księgowego w 2017 r. Benefity, na jakie mogli liczyć pracownicy, to m.in. dostęp do prywatnej opieki medycznej oraz dofinansowanie szkoleń i kursów.

Obowiązki i kwalifikacje głównego księgowego

Objęcie funkcji głównego księgowego wymaga doświadczenia. Osoba zatrudniona na tym stanowisku wykonuje odpowiedzialne zadania, np.:

  • Przygotowywanie sprawozdań finansowych

Raporty sporządza się na podstawie kryteriów określonych m.in. w ustawie o rachunkowości lub GAAP (Generally Accepted Accounting Principles). Takie zadania wykonuje się na potrzeby kontrahentów, zarządu, banku lub instytucji typu: Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Główny Urząd Statystyczny.  

  • Opracowywanie procedur

Prowadzenie ewidencji księgowych, potwierdzanie sald, rozliczanie aktywów firmy – takie czynności wykonuje się w sposób określony przez głównego księgowego. Dzięki temu rachunkowość w firmie jest uporządkowana, a dotarcie do konkretnych informacji zajmuje niewiele czasu.   

  • Nadzór nad obiegiem dokumentów księgowych

Główny księgowy kontroluje, czy np. inni pracownicy działu księgowości wystawiali faktury w terminie. Dąży również do tego, by obieg dokumentów odbywał się szybko i sprawnie.

  • Kontrolowanie prawidłowości rozliczeń

Ważna jest też weryfikacja, czy do dokumentów rozliczeniowych nie wkradły się błędy. Jeśli tak, konieczne jest wyznaczenie osób, które powinny je skorygować.

  • Współpraca z instytucjami zewnętrznymi

Praca głównego księgowego polega również na kontaktowaniu się z US, ZUS czy NBP, np. w celu złożenia wyjaśnienia lub zapytania.

Kwalifikacje, jakie powinien posiadać główny księgowy, to m.in. wyższe wykształcenie (preferowane kierunki: rachunkowość lub ekonomia). Pracodawcy oczekują również kilkuletniego doświadczenia na stanowisku samodzielnego księgowego, a także znajomości prawa podatkowego i umiejętności obsługi programów komputerowych, takich jak np. Symfonia oraz pakiet MS Office. Duże znaczenie mają również kompetencje miękkie - dokładność i umiejętność pracy w zespole.

Jak zostać księgową/księgowym?

Główny księgowy – zarobki

To, ile zarabia główny księgowy, zależy m.in. od jego zaangażowania oraz wielkości i lokalizacji firmy, w której pracuje. W 2017 r. osoby zatrudnione na tym stanowisku mogły liczyć na pensję w wysokości 9000 zł brutto, czyli o 4400 zł brutto więcej niż wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce. 94% osób wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Ich pensja netto to 6400 zł. Co drugi główny księgowy - biegle posługujący się językiem obcym  - zarabiał ponad 13 000 zł brutto.

Wynagrodzenie za pracę – pytania i odpowiedzi

Dostęp do prywatnej opieki medycznej, dofinansowanie szkoleń i kursów, służbowy telefon do celów prywatnych i dofinansowanie zajęć sportowych – główni księgowi otrzymywali również dodatki pozapłacowe. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/zarobki-w-polsce.  

Karta MultiSport – wszystko, co warto wiedzieć