Nie lubisz swojej pracy i nie chcesz się angażować? Jeśli tak jest, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że będziesz uzyskiwał atrakcyjne zarobki. Wybierz zawód, który zawsze chciałeś wykonywać i rozwijaj się, a pieniądze staną się miłym dodatkiem do sukcesu zawodowego.
Wysokość wynagrodzenia nie zawsze zależy od czasu, jaki spędzasz w pracy. W niektórych systemach (np. w akordowym lub prowizyjnym) liczy się głównie skuteczność.
Akordowy system wynagradzania - zalety i wady
Jeśli chcesz działać efektywnie i osiągać satysfakcjonujące zarobki:
-
Angażuj się
Wykonywanie zadań od niechcenia i z przymusu nie zwiększa Twojej motywacji do działania. Nie wpływa również korzystnie na efekty. Traktuj swoje obowiązki poważnie i wkładaj wysiłek w ich wykonywanie. Dzięki temu będziesz uzyskiwał coraz lepsze rezultaty.
-
Pokonaj lenistwo
Jedną z największych przeszkód na drodze do sukcesu jest lenistwo. Chcąc przezwyciężyć tę wadę, warto zacząć np. regularnie uprawiać sport. Możesz także wyznaczać sobie nagrody za sumienne i terminowe wykonywanie obowiązków.
-
Planuj
Szukając odpowiedzi na pytanie: „Co jeszcze miałem dzisiaj zrobić?”, tracisz cenny czas. Aby uniknąć niepotrzebnych rozważań, zaplanuj swój dzień, tydzień i miesiąc. Dzięki dobrej organizacji praca staje się nie tylko prostsza, ale i znacznie przyjemniejsza.
-
Koncentruj się na pojedynczych czynnościach
Wykonując kilka czynności jednocześnie, dekoncentrujesz się i w efekcie przeznaczasz na każdą z nich więcej czasu niż to konieczne. Naucz się dzielić obowiązki na ważne i mniej ważne. To pozwoli Ci działać efektywnie.
-
Nie odkładaj zadań na później
Prokrastynacja, czyli skłonność do odwlekania, to kolejny wróg efektywności. Odkładając wykonywanie obowiązków do ostatniej chwili, narażasz się na stres. Zwiększasz również ryzyko popełnienia błędu.
-
Odpoczywaj
Spędzaj popołudnia i wieczory tak, jak lubisz, korzystaj z wolnych weekendów, wyjeżdżaj na urlop – naucz się odpoczywać. Przemęczenie to kolejny czynnik, który sprawia, że tracisz motywację i zaczynasz popełniać błędy.
-
Pozwól sobie na chorobę
Twój organizm może sygnalizować, że powinieneś odpocząć. Nie bagatelizuj objawów choroby i przemęczenia. Skorzystaj ze zwolnienia chorobowego i zadbaj o siebie. To sprawi, że powrócisz do pracy z nową energią i pomysłami.
Kalkulator zarobków podczas choroby: https://porady.pracuj.pl/kalkulator-chorobowy/
-
Zaaranżuj otoczenie w zgodzie z własnymi potrzebami
Kolor ścian, oświetlenie, układ i liczba przedmiotów czy wygląd i funkcjonalność mebli – wszystko to może mieć wpływ na Twoją pracę. Aby działać wydajnie, stwórz przestrzeń, w której będziesz czuć się dobrze.
Jak kolory wpływają na efektywność w pracy?
-
Poproś o podwyżkę
Jeśli pracujesz efektywnie i masz na swoim koncie sukcesy, nie bój się prosić szefa o wyższe wynagrodzenie. Aby osiągnąć pożądane skutki, przygotuj się do rozmowy i powołaj się na konkretne argumenty.