Opłacanie składek chorobowych przez określony czas uprawnia do pobierania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak np. zasiłek. Jego wysokość zależy od przyczyny niezdolności do pracy i może wynosić 70%, 80% lub 100% pensji. Sprawdź, jak obliczyć zasiłek chorobowy.
Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego
Składkę chorobową opłaca pracodawca, odliczając należną kwotę, tzn. 2,45% od wynagrodzenia brutto pracownika. Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego uprawnia Cię do pobierania świadczeń, takich jak:
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- zasiłek wyrównawczy,
- zasiłek macierzyński,
- zasiłek opiekuńczy.
Więcej informacji na temat ubezpieczeń społecznych, w tym także ubezpieczenia chorobowego, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: http://www.mpips.gov.pl/ubezpieczenia-spoleczne/ubezpieczenie-w-razie-choroby-i-macierzynstwa/rodzaje-swiadczen-wyplacanych-z-ubezpieczenia-chorobowego/.
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy
Prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nabywasz po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który wynosi:
- 30 dni nieprzerwanego opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę;
- 90 dni nieprzerwanego opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenia.
Do okresu wyczekiwania wlicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia, o ile przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni.
Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane ze środków pracodawcy i wynosi 80% lub 100% pensji, jaką otrzymujesz. Świadczenie przysługuje przez 33 dni niezdolności do pracy. W przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat, okres skraca się do 14 dni. Wysokość wynagrodzenia chorobowego to najczęściej 80% pensji. Świadczenie przysługuje w wymiarze 100%, jeśli niezdolność do pracy jest efektem:
- wypadku przy pracy lub w drodze do/z pracy,
- choroby przypadającej w trakcie ciąży,
- poddania się badaniom lub zabiegowi pobrania tkanek bądź narządów.
Jak liczyć zasiłek chorobowy?
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego to przeciętne miesięczne wynagrodzenie otrzymywane za okres 12 miesięcy kalendarzowych, przypadających przed miesiącem, w którym wystąpiła choroba. Podstawą są pełne miesiące kalendarzowe, jeśli pracownik wykonywał swoje obowiązki krócej niż przez 12 miesięcy.
Wysokość zasiłku chorobowego może wynosić:
- 70% podstawy – za okres pobytu w szpitalu;
- 80% podstawy – w większości przypadków;
- 100% podstawy – za czas pobytu w szpitalu i za okres niezdolności do pracy spowodowanej:
- wypadkiem przy pracy lub w drodze do/z pracy,
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- badaniami lub zabiegiem pobrania tkanek bądź narządów.
Zasiłek chorobowy nie należy się np. w trakcie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego oraz gdy niezdolność do pracy jest efektem popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Świadczenie nie przysługuje także wtedy, gdy w okresie zwolnienia chorobowego pracownik wykonuje pracę zarobkową lub znajduje się w areszcie.