Komornik może zająć część wynagrodzenia. Przesłanką do wszczęcia postępowania komorniczego jest złożenie wniosku przez wierzyciela. Z chwilą otrzymania wezwania od egzekutora pracownik traci prawo do części swojej pensji. Pracodawca przekazuje ją wierzycielowi lub komornikowi.
Ochrona wynagrodzenia za pracę
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę powinien otrzymywać wynagrodzenie. Nie może z niego zrezygnować lub przekazać go innej osobie. Wynika to z art. 84 kodeksu pracy (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141). Pracodawca odlicza od pensji brutto składki na ubezpieczenie społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Dopuszczalne jest dokonywanie potrąceń z pensji. Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy, od wynagrodzenia za pracę można odliczać:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne,
- kary pieniężne nakładane na postawie art. 108 kodeksu pracy.
Kodeks pracy określa granice potrąceń. W przypadku dokonywania egzekucji świadczeń alimentacyjnych - można obniżyć wynagrodzenie maksymalnie do 2/5 jego wysokości. W pozostałych przypadkach możliwe jest potrącenie połowy wynagrodzenia, ale tylko wtedy gdy pracownik otrzymuje pensję przekraczającą dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynika to z ustalonych części pensji wolnych od potrąceń, które wynoszą:
- minimalne wynagrodzenie za pracę (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy) – w przypadku należności egzekwowanych na pokrycie należności innych niż alimenty;
- 75% płacy minimalnej netto – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych;
- 90% płacy minimalnej netto – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kodeksu pracy.
Zajęcie pensji przez komornika
Zadłużony pracownik może spodziewać się interwencji komornika i utraty części wynagrodzenia na rzecz wierzycieli. Funkcjonariusz publiczny, jakim jest komornik, musi przestrzegać przepisów zawartych w kodeksie postępowania cywilnego (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640430296). We wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego i w wezwaniu do zapłaty należy określić dług będący przedmiotem egzekucji. W przeciwnym razie nie można wszcząć postępowania. Od chwili otrzymania wezwania komorniczego, pracownik traci prawo do części swojego wynagrodzenia. W takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest przekazywanie potrącanych kwot wierzycielowi lub przekazywanie zajętej części pensji komornikowi. Do zobowiązań zatrudniającego należy również:
- dostarczenie zestawienia pensji pracownika za 3 miesiące poprzedzające wszczęcie postępowania komorniczego,
- określenie kwot oraz terminów przekazywania zajętych środków wierzycielowi lub komornikowi,
- złożenie oświadczenia o rodzaju przeszkód uniemożliwiających wypłatę wynagrodzenia,
- przekazanie komornikowi informacji dotyczących roszczeń przedstawianych przez innych wierzycieli.
Kalkulator brutto-netto – jak obliczyć wysokość wynagrodzenia przed potrąceniem?
Aby dokonać potrącenia z pensji, należy najpierw odliczyć od wynagrodzenia brutto składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe) oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a także zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Aby szybko dokonać obliczeń lub sprawdzić otrzymany wynik, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.