Kilka nietypowych propozycji pracodawców na integrację – czy je znasz?

Wyjazdy i imprezy firmowe wciąż cieszą się dużą popularnością. Coraz chętniej pracodawcy sięgają jednak po mniej oczywiste metody scalania zespołu, takie jak na przykład wolontariat albo wyprawy off-roadowe. Wszystkie te aktywności sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji w grupie, a to bezpośrednio przekłada się na jakość i efektywność pracy.   

Czy integracja w pracy może być fajna?

Wolontariat

Choć integracja zazwyczaj kojarzy się z zabawą, wspólnymi wyjazdami i imprezami, może mieć także inne oblicze. Coraz więcej firm proponuje swoim pracownikom możliwość uczestniczenia w wolontariacie. Może to być na przykład wspólne malowanie ścian w szpitalu, szkole czy innym budynku użyteczności publicznej. Inny pomysł to prowadzenie zbiórki na rzecz najbardziej potrzebujących. Podejmowanie tego rodzaju aktywności przez pracowników pozwala im zjednoczyć się wokół wspólnej idei i czerpać satysfakcję z tego, że zrobili coś dobrego. Uczestnictwo w takiej inicjatywie pozostaje w pamięci na długo.

Daj coś od siebie, aby zyskać: Kilka słów o korzyściach płynących z wolontariatu

Wspólne bieganie i zawody sportowe

Sport gwarantuje zdrową rywalizację, ale też możliwość sprawdzenia siły swojego charakteru i umiejętności pracy w grupie. Nic dziwnego, że wielu pracodawców właśnie w podejmowaniu wspólnej aktywności fizycznej upatruje doskonałego sposobu na integrację swoich pracowników. Może ona przybierać bardzo różne formy. Bieg na orientację, podchody, bieg survivalowy, udział w półmaratonie lub maratonie – propozycji jest wiele. Zdarzają się też firmy, w których organizuje się wspólne wyprawy off-roadowe, połączone z nocowaniem pod chmurką i rozkładaniem obozowiska.

Gry miejskie i wizyta w escape roomach

Te sposoby na integrację stanowią doskonały sprawdzian umiejętności komunikowania się i współpracy w zespole, a przy okazji dają mnóstwo przyjemności, frajdy i satysfakcji, gdy uda się wykonać postawione przed grupą zadanie. 

Integracja – korzyści dla pracodawcy

Chęć integrowania podwładnych wynika z potrzeby budowania silnego, zgranego zespołu, a taki jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Aby znaleźć najbardziej skuteczną metodę budowania dobrych relacji w grupie współpracowników, trzeba dobrze znać swoich podwładnych i wiedzieć, jakiego rodzaju propozycje spotkają się z entuzjastycznym przyjęciem. Może warto przygotować kilka scenariuszy i skonsultować z samymi zainteresowanymi to, która forma aktywności najbardziej im odpowiada?  Pomocne w tym przypadku byłoby odniesienie się do założeń teorii znanej jako model Shapiro Stiglitz, zgodnie z którą człowiek sam wybiera odpowiadający mu poziom wysiłku.