Lifehacki przy rozmowie kwalifikacyjnej

Wysłanie dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na ogłoszenie może poskutkować zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, przygotowując się do spotkania z rekruterem.

1. Pierwsze wrażenie

Budowanie korzystnego wizerunku zacznijmy od punktualnego przybycia na spotkanie z rekruterem. Nie pojawiajmy się zbyt wcześnie. Ustalmy, jak nazywa się osoba, z którą mamy się spotkać i powołajmy się w recepcji na konkretne nazwisko. Ubiór, który mamy na sobie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, powinien być adekwatny do sytuacji. Dowiedzmy się, czy w danej firmie obowiązuje dress code. Zadbajmy o oficjalny, elegancki strój, jeśli to konieczne, np. ze względu na stanowisko, jakie mamy zajmować. Zwróćmy uwagę nie tylko na ubiór, ale także na mowę ciała. Unikajmy nerwowych ruchów, takich jak miarowe uderzanie palcami w blat stołu, ciągłe poprawianie fryzury itd. Zachowajmy spokój i uśmiechajmy się. Bądźmy swobodni i naturalni. W ten sposób już na początku pokażemy, że jesteśmy w stanie panować nad stresem i dobrze radzimy sobie w sytuacjach oficjalnych.

2. Umiejętność dokonywania autoprezentacji

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej prezentujemy siebie. Mówmy treściwie i konkretnie o naszych umiejętnościach, doświadczeniu zawodowym, kwalifikacjach, a także mocnych i słabych stronach. Odkryjmy w sobie zalety i podkreślajmy te, które mogą sprawić, że będziemy dobrymi pracownikami. Punktualność, umiejętność pracy w zespole, ambicja, chęć rozwoju – pracodawcy cenią takie cechy. Wspomnijmy o nich, jeśli rzeczywiście je w sobie dostrzegamy. Odpowiadając na pytanie o słabe strony, wybierzmy takie, które można przedstawić jako zalety. Możemy wspomnieć o tym, jak staramy się przezwyciężyć daną wadę lub jak udało nam się ją pokonać.

3. Wiedza na temat firmy

Znaczna część błędów - popełnianych w trakcie rozmowy rekrutacyjnej - wynika z braku przygotowania. Poświęćmy czas m.in. na zdobycie informacji na temat firmy. Dzięki temu zdołamy wiarygodnie uzasadnić, dlaczego aplikujemy na określone stanowisko. Przygotujmy odpowiedzi na pytania o powody zmiany pracy, doświadczenie zawodowe, wizję własnego rozwoju itd. Stwórzmy także listę pytań, które zadamy rekruterowi.

4. Pytania o oczekiwania finansowe

Kwota na rękę - to netto czy brutto? Jaka wysokość zarobków nas satysfakcjonuje? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy, zanim przekroczymy próg firmy, w której być może będziemy pracować. Pracodawcy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, podają wysokość wynagrodzenia brutto, tj. przed odliczeniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Kwota, którą rzeczywiście otrzymamy po zakończeniu okresu rozliczeniowego, jest niższa. Nie unikajmy trudnych i kłopotliwych pytań, przygotowując się do spotkania z rekruterem.   

5. Zaangażowanie

Oznaki znudzenia, pośpiechu lub braku zainteresowania tym, co mówi do nas rekruter – to czynniki, które właściwie pozbawiają nas szans na otrzymanie posady. Udowodnijmy potencjalnemu pracodawcy, że potrafimy się angażować. Aktywnie uczestniczmy w spotkaniu. Zastanówmy się na przykład, jakie pytania odnośnie naszej potencjalnej pracy chcielibyśmy zadać. Warto też dowiedzieć się, kiedy rekruter poinformuje nas o wyniku rozmowy, a także z ilu etapów składa się proces rekrutacji.