Nowy Polski Ład dla pracowników – czy program Niskie Podatki zmieni wynagrodzenia?

1 lipca 2022 r. weszła w życie ustawa Polski Ład 2.0, czyli Niskie Podatki. Jedną z najważniejszych wprowadzonych przez ten program zmian jest to, że część podatników zapłaci wyższe zaliczki na podatek dochodowy – a co za tym idzie, będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie na rękę. Dowiedz się, co dokładnie oznacza Nowy Polski Ład dla pracownika na umowie o pracę oraz zleceniobiorcy.

Czego dowiesz się z artykułu?

Nowy Polski Ład – zmiany dla pracowników w kwestii rolowania zaliczek
Kalkulator – Polski Ład – umowa o pracę w programie Niskie Podatki
Nowy Polski Ład a umowy-zlecenia – wynagrodzenia zleceniobiorców
Nowy Polski Ład a wynagrodzenie pracownika z więcej niż jednego źródła
Nowy Polski Ład – co oznacza dla pracownika? Czy trzeba składać jakieś wnioski?

Nowy Polski Ład – zmiany dla pracowników w kwestii rolowania zaliczek

Polski Ład – ile zyska pracownik? Na początku 2022 roku była to kwestia, która nurtowała wiele osób. Zmiany weszły w życie i ledwo zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić, a już pojawiają się nowe.

Po zaledwie pół roku obowiązywania 1 lipca 2022 rząd wycofał mechanizm odraczania zaliczek. Był to obowiązek nałożony na pracodawców i zleceniodawców w kwestii Polski Ład a zarobki, polegający na wyliczaniu wysokości zaliczki na podatek zgodnie z zasadami z 2021 i 2022 roku, a następnie odprowadzaniu jej przez pracodawcę do urzędu skarbowego według skomplikowanej instrukcji.

Na tzw. rolowaniu zaliczek zyskiwali pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz umowy-zlecenia, którzy otrzymywali wyższe wynagrodzenie niezależnie od tego, czy złożyli formularz PIT-2 (o którym więcej poniżej) oraz czy korzystali z ulgi dla klasy średniej. Obecnie niektórzy z tych pracowników zauważą na swoich kontach bankowych niższe wpływy z pensji.

| Polski Ład – jak wpłynie na zarobki Polaków?

Kalkulator – Polski Ład – umowa o pracę w programie Niskie Podatki

Wzrost zaliczek na podatek dochodowy, czyli w praktyce spadek miesięcznego wynagrodzenia netto, dotyczy pracowników na umowie o pracę, którzy nie złożyli PIT-2 – oświadczenia osoby zatrudnionej, które powoduje, że w ramach Polskiego Ładu wynagrodzenia pracowników mogą być wyższe ze względu na pomniejszenie zaliczki na podatek za dany miesiąc.

Spadek wynagrodzeń „na rękę” z powodu zmian w kwestii Polski Ład a umowa o pracę obowiązuje również pracowników etatowych, którzy zarabiają od 10,3 do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie (niezależnie od tego, czy złożyli PIT-2).

Ministerstwo Finansów przekonuje, że wzrost zaliczek dla tych osób jest jedynie przejściowy, gdyż zyskają one w dalszej części roku – przewidywane przez nowy Polski Ład zmiany dla pracownika wynikają z podwyższenia progu podatkowego (z 85 528 zł do 120 000 zł), co wspomniane wcześniej grupy pracowników odczują w zaliczkach miesięcznych dopiero w ostatnich miesiącach 2022 roku. Jeśli należysz do jednej z nich, sprawdź zmianę w swojej pensji netto, którą wprowadził program Niskie Podatki, czyli nowy Polski Ład. Jak obliczyć wynagrodzenie? Skorzystaj z naszego kalkulatora!

| Kalkulator wynagrodzeń Pracuj.pl

Nowy Polski Ład a umowy-zlecenia – wynagrodzenia zleceniobiorców

Zmiany wprowadzone przez program Niskie Podatki dotyczą także kwestii Polski Ład a umowa-zlecenie. Zleceniobiorcy, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł miesięcznie, muszą liczyć się z podobną zmianą, jak niektóre osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę – czyli niższymi zarobkami na rękę. W tym wypadku przyczynami są zniesienie rolowania zaliczek oraz brak możliwości stosowania kwoty wolnej w trakcie roku przy zaliczkach na PIT.

Jeśli zmiany w obszarze: Polski Ład a wynagrodzenia dotyczą Ciebie, warto wiedzieć, że z początkiem 2023 r. Twoje wynagrodzenie wróci do normy. Wejdą bowiem w życie przepisy pozwalające na stosowanie kwoty wolnej w trakcie roku przy umowach-zleceniach. Pamiętaj też, że jako zleceniobiorca możesz wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek na podatek.

| Umowa-zlecenie – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Nowy Polski Ład a wynagrodzenie pracownika z więcej niż jednego źródła

Jest jeszcze jedna grupa, którą dosięgły wprowadzone przez nowy Polski Ład zmiany w wynagrodzeniach. To pracownicy, którzy mają więcej niż jedno źródło dochodów. Zmniejszeniu ulegnie pensja netto z drugiego lub kolejnego miejsca pracy. Powodów tej zmiany w kwestii nowy Polski Ład a pensja jest kilka:

  • wspomniane uchylenie mechanizmu rolowania zaliczek (mogą się one zmniejszać tylko w tym źródle dochodów, w którym został wcześniej zastosowany PIT-2),
  • możliwość stosowania kwoty wolnej od podatku tylko u jednego płatnika (od 1 stycznia 2023 r. będzie możliwy podział na 3 płatników),
  • brak możliwości stosowania kwoty wolnej przy umowach-zleceniach (tutaj zmiana, jak już wiesz, wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.),
  • pobieranie składki zdrowotnej od każdej obowiązującej umowy i brak możliwości jej odliczenia.

| Podwyżka inflacyjna – co to jest i czy jest obowiązkowa?

Nowy Polski Ład – co oznacza dla pracownika? Czy trzeba składać jakieś wnioski?

Wymuszone przez Polski Ład obliczanie wynagrodzenia na nowo nie wiąże się z koniecznością składania jakichkolwiek dodatkowych wniosków u pracodawcy. Raz złożony pracodawcy PIT-2 (czy to od razu po zatrudnieniu, czy już w trakcie roku podatkowego) zachowuje ważność w kolejnych latach, aż do jego odwołania przez pracownika.

Jeśli jednak w związku z wprowadzonym przez nowy Polski Ład naliczaniem wynagrodzeń będziesz chciał dokonać zmian w swoim oświadczeniu, w 2023 roku będziesz mógł złożyć nowy PIT-2. W ten sposób np. łatwo podzielisz 1/12 kwoty zmniejszającej zaliczkę na kilku płatników.

Niskie Podatki, czyli Nowy Polski Ład – co się zmieni dla pracowników, już wiesz. Nowości dotyczą także innych aspektów, np. zniesienia ulgi dla klasy średniej czy zmniejszenia podatku dochodowego. Śledź na bieżąco nasze artykuły, aby nie przegapić żadnych zmian w tych kwestiach.