Czego dowiesz się z artykułu?
• Pakiet mobilności – co to jest?
• Pakiet mobilności 2022 – zmiany
• Pakiet mobilności 2022 – zarobki kierowców
• Pakiet mobilności – ulgi podatkowe i składki dla kierowców
Pakiet mobilności – co to jest?
Zastanawiasz się, co to jest pakiet mobilności? Jak opisać zasady, które obowiązują wielu zawodowych kierowców? Spieszymy z wyjaśnieniem. Są to ustalenia międzynarodowe, które wprowadziły istotne zmiany w przepisach odnoszących się między innymi do:
- czasu jazdy i odpoczynku kierowców,
- tachografów,
- sposobu delegowania kierowców,
- sprawiedliwej konkurencji na rynku państw Wspólnoty Unii Europejskiej.
Pakiet mobilności, od kiedy został wprowadzony w 2020 roku, ma wciąż ten sam cel – poprawę standardów pracy i płacy kierowców. Uniwersalne dla całej Unii Europejskiej regulacje doceniają szczególnie osoby zatrudnione w państwach, w których płaca minimalna nie jest zbyt wysoka.
Pakiet mobilności 2022 – zmiany
W 2022 roku pakiet mobilności dla kierowców przeszedł modyfikację, zgodnie z którą zostały wprowadzone nowe zasady. Regulacje te w dużym stopniu odmieniły delegacje kierowców w transporcie międzynarodowym.
Pakiet mobilności – zmiany wprowadzone w lutym 2022:
- delegacja kierowcy dotyczy przewozów kabotażowych oraz cross trade, nie dotyczy natomiast tranzytu oraz przejazdów dwustronnych,
- po wykonaniu trzech przewozów kabotażowych trzeba zrobić cztery dni przerwy przed rozpoczęciem kolejnego cyklu w tym samym kraju,
- po przekroczeniu granicy kierowca powinien zatrzymać pojazd w pierwszym dogodnym miejscu,
- podczas postoju kierowca musi wprowadzić w tachografie symbol kraju, do którego wjechał,
- każda ciężarówka musi wrócić do kraju, w którym jest zarejestrowana – najrzadziej co osiem tygodni,
- po przyjeździe do kraju rejestracji kierowca ciężarówki może od razu wyruszyć w kolejną trasę,
- kierowcy muszą zostać zgłoszeni do portalu zgłoszeń w systemie IMI (program do rozliczania delegacji dla firm ze wszystkich krajów Unii Europejskiej).
Na roku 2022 nie kończą się zmiany w pakiecie mobilności – rozporządzenie przewiduje także dalsze ulepszanie przepisów. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie nowości są planowane w kolejnych latach. To ważne z punktu widzenia pracowników i pracodawców, ponieważ ignorowanie przepisów, np. założonego przez pakiet mobilności czasu pracy bez przerwy, może skutkować nałożeniem kary finansowej – niezależnie od znajomości aktualnych przepisów.
| Jak pakiet mobilności wpłynie na delegacje kierowców? Poznaj nowe przepisy, aby uniknąć kary
Pakiet mobilności 2022 – zarobki kierowców
Przed zmianami, które wprowadził pakiet mobilności, przepisy mówiły o dwóch składnikach wypłaty kierowców wykonujących przewóz międzynarodowy. Były to wynagrodzenie zasadnicze (płaca zasadnicza oraz dodatki), a także należności z tytułu podróży służbowej (diety, ryczałty noclegowe). Po zmianach drugi z wymienionych składników nie jest już uwzględniany. To ważna kwestia dla wielu kierowców, ponieważ u niektórych z nich stanowił on aż około 70% poborów. To jednak nie znaczy, że wszyscy kierowcy stracili.
Wynagrodzenie zasadnicze, które teraz jest jedynym składnikiem wypłaty, nie jest już ustalane według stawek krajowych. Po zmianach wprowadzonych przez pakiet mobilności w transporcie pensja kierowcy jest ustalana w wysokości obowiązującej na obszarze państwa, w którym realizuje on usługę transportową. W praktyce oznacza to, że kierowca zatrudniony przez polskiego przewoźnika, który jeździ za granicę, nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż kierowca zatrudniony w kraju, na którego terenie polska firma realizuje usługę transportową.
| Przegląd zarobków polskich kierowców
Pakiet mobilności – ulgi podatkowe i składki dla kierowców
Co jeszcze zyskują kierowcy na pakiecie mobilności? Treść nowych przepisów wskazuje, że kierowcy mogą korzystać z ulg podatkowych i składkowych do określonego limitu:
- ulga PIT w kwocie odpowiadającej 30% diety określonej w przepisach, przysługującej za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy,
- zwolnienie ze składek ZUS – dotyczy części wynagrodzenia kierowców, których przychód jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej na dany rok.
Znasz już związane z pakietem mobilności najnowsze informacje dla zawodowych kierowców. Chociaż wielu właścicieli polskich firm transportowych narzeka na wzrost kosztów za rozliczanie delegacji kierowców, to osoby zatrudnione w większości są zadowolone ze zmian, które wprowadzono.