Podatek liniowy – wszystko, co warto wiedzieć

Istnieje kilka form rozliczenia podatkowego. Różnią się one wysokością oprocentowania, a co za tym idzie – kwotą obowiązującej składki. Większość osób prowadzących działalność gospodarczą ma możliwość wyboru, w jaki sposób chce się rozliczyć z urzędem skarbowym. Jedną z możliwości jest podatek liniowy. To stałe oprocentowanie przychodów, bez względu na to, ile zarobiłeś w danym roku. Pracujesz na umowie o pracę, ale jednocześnie prowadzisz własną działalność? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z podatku liniowego.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Podatek liniowy – co to jest? Podatek liniowy a progresywny
• Podatek liniowy a praca na etacie
• Podatek liniowy – dla kogo to opłacalne?
• Podatek liniowy – wady i zalety
• Składka zdrowotna na podatku liniowym

Podatek liniowy – co to jest? Podatek liniowy a progresywny

Podatek liniowy jest sposobem rozliczenia, dzięki któremu możesz w pewnych przypadkach obniżyć kwotę, którą oddajesz do ZUS-u. To stałe oprocentowanie dochodów wynoszące 19%. Jeśli więc korzystasz z podatku liniowego, to ile zarobisz, nie ma wpływu na wysokość odprowadzanego podatku.

Natomiast podatek progresywny jest sposobem rozliczenia, według którego wysokość podatku zwiększa się wraz ze wzrostem dochodów. Stawka podatkowa rośnie, gdy dochód przekracza ustalony próg podatkowy. W Polsce obowiązują dwa rodzaje oprocentowania według skali podatkowej:

 • Jeśli zarabiasz do 120 tys. zł rocznie i nie korzystasz z podatku liniowego, płacisz podatek 12%
 • Jeśli zarabiasz powyżej 120 tys. zł rocznie i nie korzystasz z podatku liniowego, Twój podatek wzrasta do 32%

Zmiana podatku na liniowy pozwala Ci rozliczać się zawsze w ramach 19% podatku. Umożliwia on także odliczenie kosztów uzyskania przychodu, czyli wydatków poniesionych w celu otrzymania przychodu (np. za dojazdy do pracy, zakup materiałów do pracy, szkolenia powiązane z prowadzeniem działalności). Pamiętaj, że w ramach odliczenia strat z poprzedniego roku nie możesz skorzystać z ulg podatkowych.

Jak przejść na podatek liniowy? To bardzo proste – może to zrobić każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą. Wystarczy złożyć odpowiednią deklarację w Urzędzie Skarbowym lub przez internet (formularz CEIDG-1) w odpowiednim okresie. Kiedy? Trzeba to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po pierwszym miesiącu w danym roku podatkowym, w którym został osiągnięty dochód. Jeśli więc np. pierwszy przychód osiągasz w lutym 2023, na zmianę formy opodatkowania masz czas do 20 marca 2023 roku.

| Dochód pasywny – co to znaczy? Przykłady zajęć

Podatek liniowy a praca na etacie

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i korzystają z podatku liniowego, mogą być także zatrudnione na etacie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, wówczas rozliczasz się z fiskusem dwutorowo:

 • od pracy na etacie, opodatkowanej podatkiem progresywnym, Twój pracodawca wystawia PIT-11. Musisz na jego podstawie wypełnić deklarację PIT-37;
 • od prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem liniowym, musisz na koniec roku rozliczeniowego wypełnić deklarację PIT-36L z załącznikiem PIT/B.

Chcesz zrezygnować z etatu i wejść we współpracę biznesową ze swoim byłym pracodawcą? W takim wypadku skorzystanie z podatku liniowego nie będzie możliwe. Aby rozliczać się liniowo, nie można świadczyć usług B2B dla obecnego lub byłego pracodawcy.

Podatek liniowy – dla kogo to opłacalne?

Podatek liniowy to doskonałe rozwiązanie dla osób na własnej działalności gospodarczej, które zarabiają powyżej 120 000 zł netto rocznie. Nie muszą one bowiem płacić 32% w podatku, a jedynie 19%. Jest to znacząca różnica w kwocie, która może zostać w kieszeni podatnika. Nie zawsze jednak stawki podatku liniowego będą opłacalne – istnieje bowiem jedno, ale dość istotne ograniczenie, które w ostatecznym rozrachunku może sprawić, że warto wybrać jednak opcję progresywną. W przypadku podatku liniowego nie można rozliczać się z małżonkiem, a także korzystać z ulg dla samotnego rodzica. Warto zatem sprawdzić, czy w przypadku rezygnacji z tych ulg, podatek liniowy nadal będzie dla nas korzystny.

| Wypalenie zawodowe – jak sobie radzić z tym syndromem?

Podatek liniowy – wady i zalety

Zmiana na podatek liniowy może być faktycznie opłacalna, jednak zależy od bardzo indywidualnych wyliczeń, których należy dokonać, zanim zdecydujesz się przejść na tę formę rozliczenia. Sprawdź, które z rozwiązań lepiej pasuje do twojej sytuacji finansowej:

Zalety podatku liniowego:

 • niższa, stała stawka oprocentowania dochodów,
 • odliczenie od dochodu podatkowej straty z lat poprzednich,
 • możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu,
 • łatwość w wyliczeniu kwoty należnej ZUS-owi.

Wady podatku liniowego:

 • brak możliwości rozliczenia z małżonkiem,
 • brak możliwości korzystania z ulgi dla samotnego rodzica,
 • brak możliwości korzystania z ulg na dzieci oraz internet,
 • w przypadku zatrudnienia na etacie, brak możliwości łączenia dochodów w jednej deklaracji – konieczność składania kilku.

| Co dalej z ulgą dla klasy średniej? Najważniejsze zmiany

Składka zdrowotna na podatku liniowym

W kwestii podatku liniowego pewne zmiany przynosi Polski Ład. Podatek liniowy może przestać być opłacalny dla niektórych osób na działalności gospodarczej. Zmiany wprowadzone przez Polski Ład sprawiły, że podatnicy PIT nie mogą odliczyć od podatku składki zdrowotnej. Zmieniono także zasady jej naliczania – podstawą wymiaru stał się dochód (przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu). Osoby korzystające z podatku liniowego nie mogą, tak jak np. przedsiębiorcy na skali podatkowej, rozliczyć kwoty wolnej od podatku ani skorzystać z niższego I progu podatkowego. Wprowadzone zmiany stały więc dla nich mocnym obciążeniem. Dostali jedynie możliwość odliczenia od dochodu 8700 zł w skali roku.

Czy warto przechodzić na podatek liniowy? To wszystko zależy od Twojej sytuacji, profilu działalności i tego, czy w ciągu roku generujesz koszty, które możesz odliczać. Jeśli jednak Twój roczny dochód przekracza znacznie 120 tys. zł, podatek liniowy będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, nawet po wprowadzonych przez Polski Ład zmianach.