Podwyżka inflacyjna – co to jest i czy jest obowiązkowa?

Z pewnością zauważyłeś, że jeszcze niedawno za określoną sumę złotówek można było kupić znacznie więcej produktów niż teraz. To kwestia inflacji i spadku siły nabywczej pieniądza, które stale postępują – raz w wolniejszym, raz w szybszym tempie. Nic dziwnego, że chcesz zarabiać coraz więcej i dzięki temu nie obniżać swojego dotychczasowego standardu życia. Sprawdź, czy pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci podwyżkę inflacyjną i ile może ona wynosić.

Czego dowiesz się z artykułu?

Co to jest podwyżka inflacyjna?
Kodeks Pracy – podwyżka inflacyjna a przepisy
Podwyżka inflacyjna – kogo obowiązuje?
Podwyżka inflacyjna – ile procent?

Co to jest podwyżka inflacyjna?

Podwyżka inflacyjna, czyli wzrost pensji w związku ze zwiększeniem się inflacji, ma za zadanie niwelować negatywne skutki spadku wartości pieniądza. Taki wzrost wypłaty nazywany jest także jej waloryzacją. Może on dotyczyć każdego pracownika, o ile w jego miejscu pracy wprowadzono taki przepis – mimo że samo określenie najczęściej kojarzy się z odgórnym podwyższaniem wysokości emerytur, rent czy pensji minimalnej.

Podwyżka inflacyjna wynagrodzenia to według wielu pracowników i pracodawców ważny krok w stronę budowania dobrych relacji w firmie i wzmacniania motywacji zatrudnionych.

| Jak negocjować wynagrodzenie?

Kodeks pracy – podwyżka inflacyjna a przepisy

Zastanawiasz się, czy podwyżka inflacyjna jest obowiązkowa? Okazuje się, że w Kodeksie pracy nie ma żadnego zapisu, który nakazywałby pracodawcom waloryzację wynagrodzeń z powodu postępującej inflacji. To znaczy, że udzielenie podwyżki tego rodzaju zależy wyłącznie od woli Twojego szefa.

Dla podwyżki inflacyjnej podstawą prawną jest dobrowolny zapis na ten temat w wewnętrznych regulaminach zakładowych danego przedsiębiorstwa. Jeśli taki wystąpi, pracodawca jest zobowiązany do jego wdrożenia w życie.

Podwyżka inflacyjna – kogo obowiązuje?

Podwyżka inflacyjna przysługuje wszystkim pracownikom przedsiębiorstwa, w którego regulaminie wewnętrznym zapisano informację o jej wypłacaniu – zarówno osobom aktywnie wykonującym obowiązki zawodowe, jak i innym, tzn.:

  • znajdującym się w okresie wypowiedzenia,
  • przebywającym na urlopach macierzyńskim, ojcowskim lub wychowawczym.

Co ciekawe, nie istnieje coś takiego jak podwyżka inflacyjna w budżetówce. Urzędnicy, lekarze, pielęgniarki czy nauczyciele nie mogą liczyć na roczną waloryzację wynagrodzeń, ponieważ wysokość ich zarobków reguluje Ustawa o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, a także inne, bardziej szczegółowe i specjalistyczne dokumenty.

| Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

Podwyżka inflacyjna – ile procent?

Wysokość waloryzacji wynagrodzenia za pracę jest oparta o wskaźnik inflacji, który podaje Główny Urząd Statystyczny. To właśnie on określa, o ile procent w kolejnym roku wzrosną wynagrodzenia pracowników. Przykładowo w 2020 roku wskaźnik inflacji wynosił 3,4%, więc w 2021 roku podwyżki inflacyjne wyniosły 3,4%. 2021 rok to już znacznie większa inflacja, której wskaźnik osiągnął wartość 10% – więc pracodawcy, którzy zobowiązali się do wypłacania w związku z tym wyższych pensji, w 2022 roku musieli podnieść wynagrodzenia aż o 10%.

| Czy ambitni zarabiają więcej?

Wiesz już, czym jest podwyżka inflacyjna. Pamiętaj, że jeśli w regulaminie Twojego zakładu pracy znajduje się zapis o jej wypłacaniu, powinien ją otrzymać każdy pracownik. Jeśli z jakiegoś powodu zostaniesz pominięty, śmiało dochodź swoich praw w tej kwestii – w ostateczności także na drodze sądowej.