Polski Ład a podatek dochodowy – co zmiana w PIT oznacza w praktyce?

Podatki w Polskim Ładzie ulegają kolejnej zmianie. Już od 1 lipca wszedł nowy, niższy podatek dochodowy. Czy jednak obejmuje on wszystkich? Jakie zmiany dla podatników oznacza w praktyce? W naszym artykule wyjaśniamy, jak działa Polski Ład podatkowy, a także kto może liczyć na wyższą pensję od lipca, a kogo Polski Ład 2.0 nie dotyka w zupełności.

Czego dowiesz się z artykułu?

Nowy podatek – Polski Ład obniża PIT
Polski Ład – podatki – tabela z kalkulatorem
Progi podatkowe – Polski Ład

Nowy podatek – Polski Ład, zmiany w PIT

Od 1 lipca weszły zmiany, które dotyczą przede wszystkim podatku dochodowego. Polski Ład 2.0 koryguje bowiem błędy wprowadzone przez poprzednią ustawę, dzięki czemu podatek PIT zostanie obniżony z 17% do 12%. W ten sposób system podatkowy zostanie ustabilizowany, a co najważniejsze, znacznie uproszczony. Co ważne, zmiany te zadziałają wstecz – od początku roku 2022. Zwrot naliczonej kwoty pojawi się na koncie jednak dopiero wraz z rozliczeniem tegorocznego podatku, a więc na początku 2023 roku.

Kogo dotyczą zmiany podatków Polskiego Ładu 2.0? Przede wszystkim osób, które zarabiają w skali roku więcej niż 30 tys. zł oraz mniej niż 120 tys. To bowiem ci podatnicy mogą się cieszyć obniżoną stawką podatku do 12%. Z obniżonego podatku będą mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej.

| „Pracuj z głową” – porozmawiajmy o tym, jak zmienia się rynek pracy

Polski Ład – podatki – tabela z kalkulatorem

Z dniem wejścia zmian na stronie podatki.gov.pl/niskiepodatki pojawiła się tabelaPolski Ład został w niej podzielony na tematy związane z konkretnymi grupami: pracownikami, seniorami, rodzinami oraz przedsiębiorcami. Dzięki temu odnalezienie zmian dotyczących każdej z grup jest znacznie prostsze. W kategorii poświęconej pracownikom znalazł się także nowy kalkulator, który pomoże orientacyjnie wyliczyć nowe pensje.

Udostępnienie kalkulatora ma aż 5 faz. Jakie to fazy? Sprawdź:

  • I – dla osób zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie,
  • II – dla osób z umowami współwystępującymi (o pracę oraz zlecenie),
  • III – dla emerytów i rencistów, także z umowami współwystępującymi,
  • IV – uwzględni rozliczenie roczne z małżonkiem,
  • V – obejmie także przedsiębiorców.

| Zadyszkowość w pracy. Jak złapać oddech i nie stracić motywacji?

Progi podatkowe – Polski Ład

W zmianach nie bez znaczenia jest próg podatkowy. Polski Ład 2.0 nie obejmuje bowiem obniżeniem PIT osób, które znajdują się w drugim progu podatkowym. Polski Ład dotyczy więc osób, które nie przekraczają kwoty 120 tys. zł. Osoby, których roczne zarobki plasują się powyżej tej sumy, muszą liczyć się z podatkiem PIT wynoszącym 32%.

Jak natomiast progi podatkowe w Polskim Ładzie wpływają na osoby zarabiające rocznie poniżej kwoty 30 tys. zł? Okazuje się, że do tych zarobków zostaje utrzymana kwota wolna od podatków. Nie zapłacą oni zatem nawet 12%.

| Metoda SMART – jak wyznaczać cele zawodowe i nie tylko?

 

Zmiany w Polskim Ładzieulgi podatkowe, utrzymanie wyższej kwoty wolnej od podatku – mają na celu skompensowanie planowanej likwidacji ulgi dla klasy średniej. Można się więc spodziewać, że to nie koniec zmian podatkowo-finansowych, które czekają podatników.