Czego dowiesz się z artykułu?
• Co to są pracownicze plany kapitałowe?
• Kalkulator PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe a zarobki
• PPK – czy warto?
Co to są pracownicze plany kapitałowe?
Każda osoba, która zostaje zatrudniona na umowę o pracę, może skorzystać z programu PPK, stworzonego z myślą o pomocy w gromadzeniu środków na emeryturę. Oszczędności są gromadzone na indywidualnym rachunku każdego pracownika. Jest on prowadzony w instytucji finansowej, która zajmuje się kwestią PPK w danej firmie. Jeśli zdecydujesz się korzystać z PPK, otrzymasz numer rachunku oraz dane do logowania. Dzięki temu będziesz mieć stały dostęp do informacji o stanie swoich oszczędności.
| Jak oszczędzać zarobione pieniądze?
Kalkulator PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe a zarobki
PPK to program, który ma za zadanie gromadzenie oszczędności. Dlatego podstawą sumy, która znajduje się na koncie, są pieniądze wpłacone przez pracownika, który jest właścicielem rachunku. To oznacza, że jego pensja zostaje co miesiąc pomniejszona o zadeklarowaną wartość składki na Pracowniczy Plan Kapitałowy. Dodatkowo do puli dołączają środki od pracodawcy i od państwa. Wysokość wpłat podstawowych jest określona przez art. 26 oraz art. 27 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych i wynosi:
- wpłata pracownika: 2% wynagrodzenia brutto + dobrowolnie do 2%,
- wpłata pracodawcy: 1,5% wynagrodzenia brutto + dobrowolnie do 2,5%,
- wpłata państwa: 250 zł na powitanie + 240 zł co roku.
Dodatkowo warto wiedzieć, że pracownik, który w danym miesiącu uzyska wynagrodzenie nie większe niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia, ma możliwość obniżenia stopy procentowej wpłaty podstawowej. Jej wysokość nie może być jednak niższa niż 0,5% wynagrodzenia.
Pamiętaj, że zgromadzone środki stanowią Twoją prywatną własność, więc możesz w dowolnym momencie wypłacić swoje oszczędności. Jeśli zrobisz to po 60. roku życia, otrzymasz całą zgromadzoną sumę. Wcześniejsza wypłata PPK sprawi, że będziesz mógł wybrać 100% swoich wpłat (suma pomniejszona o tzw. podatek Belki), ale jedynie 70% wartości wpłat pracodawcy (również pomniejszoną o podatek). Pozostałe 30% zostanie Ci wypłacone w formie emerytury. Według zasad PPK w przypadku wcześniejszej wypłaty tracisz bezpowrotnie wszystkie dopłaty państwowe (zarówno wpłatę powitalną, jak i dopłaty roczne).
| Wynagrodzenie brutto a netto – na czym polega różnica?
PPK – czy warto?
Krążące na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych opinie są podzielone. Pamiętaj, że jeśli jesteś pracownikiem w wieku 18-55 lat, do programu jesteś zapisany automatycznie – aby nie płacić składek, musisz złożyć u pracodawcy stosowne oświadczenie, a potem ponawiać je co 4 lata. Aby łatwiej było Ci podjąć decyzję, sprawdź najważniejsze zalety PPK:
- dzięki PPK możesz liczyć na dodatek do emerytury,
- na saldo oszczędności składają się nie tylko Twoje wpłaty, ale też dopłaty od państwa oraz firmy, w której pracujesz,
- jeśli należysz do grupy osób, które zarabiają 120% minimalnego wynagrodzenia, to możesz obniżyć swoją składkę z 2% do 0,5%,
- zgromadzone środki są Twoją prywatną własnością, dzięki czemu w każdej chwili możesz je odebrać i zrezygnować z udziału w programie.
Z drugiej strony jednak warto przyjrzeć się wadom PPK:
- zgromadzone środki możesz wypłacić w 100% tylko po 60. roku życia,
- w przypadku niekorzystnej koniunktury Twój zysk może być mniejszy niż przewidywałeś,
- składki PPK nie są wpłacane w czasie, gdy pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym (ani przez pracodawcę, ani przez pracownika),
- każda składka sprawia, że wynagrodzenie za wykonaną pracę, które wpływa na Twoje konto, jest niższe.
Decyzja o tym, czy warto skorzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych, należy do Ciebie. Rozważ wszystkie za i przeciw oraz zastanów się, czy taki sposób oszczędzania przyniesie Ci największe możliwe zyski. Aby obliczyć, ile wyniosą Twoje oszczędności po danym okresie, skorzystaj z kalkulatora Pracowniczych Planów Kapitałowych, dostępnego na stronie internetowej mojeppk.pl.