Rada nadzorcza – jaką pełni rolę w firmie? - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Nadzór nad działalnością spółki – to najważniejsze zadanie rady nadzorczej. Kontroluje ona m.in. finanse oraz powołuje i odwołuje członków zarządu. Aby zasiadać w radzie, należy spełnić określone kryteria.

Przepisy regulujące wybieranie członków rady nadzorczej i ustalanie jej kompetencji znajdują się w kodeksie spółek handlowych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20000941037). Szczegółowe zasady czasami wynikają również z umowy lub statutu spółki.

Zgodnie z przepisami w skład rady nie mogą wchodzić m.in.:

  • komplementariusz (wspólnik w spółce) lub jego pracownik,
  • członek zarządu,
  • prokurent,

Kim jest prokurent i jakie są jego uprawnienia?

  • likwidator,
  • główny księgowy spółki,
  • radca prawny,
  • adwokat.

Rada składa się z co najmniej trzech członków, powoływanych i odwoływanych na mocy uchwały walnego zgromadzenia. Sposób wybierania osób znajdujących się w radzie może być inny, jeśli wynika to np. ze statutu. Kadencja trwa najczęściej rok, ale członkowie spółki mogą zadecydować inaczej.

Zadania rady nadzorczej

Kontrola sprawowana przez radę nadzorczą polega m.in. na zatwierdzaniu rocznych planów działania spółki. Organ może również powoływać, zawieszać i odwoływać członków zarządu. Do jego kompetencji należy także reprezentowanie spółki w wyjątkowych sytuacjach, np. wtedy, gdy pomiędzy członkami zarządu wystąpił spór. Podjęcie uchwały przez radę jest możliwe, gdy wszyscy członkowie zostali poinformowani o posiedzeniu, a co najmniej połowa z nich bierze w nim udział.

Rada nadzorcza – zarobki

Wynagrodzenie członków rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa składa się z części podstawowej i uzupełniającej. Wysokość płacy podstawowej zależy m.in. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, obliczanego przez GUS, a także od liczby pracowników, obrotu oraz sumy aktywów bilansu końcoworocznego. Część uzupełniająca jest zmienna, a jej wysokość waha się w zależności np. od realizacji celów ustalonych przez zarząd. Członkom rady nadzorczej przysługuje także odprawa pieniężna i odszkodowanie (np. w związku z zakazem konkurencji). Otrzymują również zwrot kosztów dojazdów.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy – na jakich zasadach?

Od wynagrodzenia członka rady nadzorczej odlicza się podatek dochodowy od osób fizycznych i składki ZUS. Ich płatnikiem jest spółka. Pensja brutto jest pomniejszana obowiązkowo o składkę emerytalną, rentową i zdrowotną. Tak wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19981370887).

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość zaliczki na podatek wynosi 18% przychodu uzyskanego przez członka rady nadzorczej   (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19910800350).

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

Artykuły o podobnej tematyce

  • 28.01.2019
    Spedytor krajowy i międzynarodowy – podobieństwa i różnice

    W 2017 r. spedytor pracujący w transporcie międzynarodowym ze specjalizacją FTL zarabiał przeciętnie 6000 zł brutto na miesiąc. Wynagrodzenie spedytora krajowego wynosiło przeciętnie 4900 zł brutto. Różnice pojawiają się nie tylko w kwestii zarobków, ale również wymagań. Od osoby pracującej w transporcie międzynarodowym częściej oczekuje się znajomości języków obcych.

  • 27.01.2019
    Informatyk a programista – czy to ten sam zawód?

    Programista programuje, a informatyk… Laikowi trudno precyzyjnie określić obowiązki specjalistów z branży IT. Osoba, która posiada dyplom ukończenia informatyki, może zajmować się wąską dziedziną, jaką jest programowanie. Zanim jednak zacznie robić to zawodowo, powinna zdobywać i rozwijać dodatkowe umiejętności.

    Top 10 stanowisk, na których zarobisz powyżej 9000 zł

    IT, marketing, prawo, nieruchomości – to obszary, w których można liczyć na atrakcyjne zarobki. Wysokość pensji zależy nie tylko od branży. Do decydujących czynników należy m.in. znajomość języków obcych, doświadczenie zawodowe i osiągane wyniki

28.01.2019

27.01.2019

27.01.2019

Najnowsze w kategorii: Zarobki i prawo pracy

  • 26.01.2019
    Czy za każdą pracę otrzymujemy wynagrodzenie?

    Choć pieniądze są jednym z istotniejszych czynników motywacyjnych, w niektórych okolicznościach warto rozważyć wykonanie pracy za darmo. Dobrze jest zdecydować się na taki krok na przykład wtedy, gdy chcesz zdobyć doświadczenie i umiejętności w ramach bezpłatnych praktyk lub bezinteresownie komuś pomóc.

    Czy powinniśmy rozmawiać ze znajomymi o wynagrodzeniu?

    Ujawnienie wysokości pensji może pociągać za sobą konsekwencje, jeśli informacje o wynagrodzeniach są określone jako poufne – na przykład w regulaminie pracy. Zanim podejmiesz temat zarobków, sprawdź, jakie zasady obowiązują w Twojej firmie.

  • 19.01.2019
    10 wymogów, które musisz spełnić, aby zostać stewardessą

    Lubisz pracę z ludźmi, znasz języki obce i chętnie podróżujesz? Jeśli tak, możesz związać swoją zawodową przyszłość z liniami lotniczymi i dołączyć do cabin crew. Jako steward / stewardessa będziesz mierzyć się z ciekawymi wyzwaniami zawodowymi.

26.01.2019

26.01.2019

19.01.2019