Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych
Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia wypadku lub choroby zawodowej. Pracodawca ma obowiązek sporządzić wykaz prac niebezpiecznych wykonywanych w zakładzie. Powinien także podjąć działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków na konkretnym stanowisku.
Pożar to największe zagrożenie w pracy spawacza. Odpryski nagrzanego metalu mogą zaprószyć ogień, który szybko się rozprzestrzeni. Wysoka temperatura spowodowana wykorzystywaniem sprzętu spawalniczego stanowi także źródło promieniowania cieplnego i ultrafioletowego. Temperatura oraz stosowanie topników i gazów osłonowych – to czynniki wywołujące zanieczyszczenie gazowe. W wyniku spawania powstają np. tlenki azotu czy dioksyny i dibenzofurany. Wydziela się także tlenek węgla.
Ochrona pracownika
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób lub niebezpiecznych zdarzeń, pracodawca powinien dobrać i zapewnić spawaczowi skuteczne środki ochrony indywidualnej. Do obowiązków zatrudniającego należy także przeprowadzenie szkolenia BHP i nadzór nad przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przy tworzeniu odpowiednich warunków pracy na stanowisku spawacza należy kierować się zasadami wskazanymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych, a także w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Zagrożenie w pracy – jak reagować?
Jeśli pracodawca ignoruje normy BHP, nie zapewnia środków ochrony indywidualnej, nie organizuje szkoleń stanowiskowych itd., możesz odmówić wykonywania pracy, nie ponosząc konsekwencji dyscyplinarnych. W razie zwolnienia lub innych skutków odmowy przysługuje Ci możliwość dochodzenia roszczeń przed sądem pracy. Możesz także zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy i poinformować o przypadkach łamania prawa. Warto stanowczo reagować, gdy w zakładzie występują nieprawidłowości.
Spawacz – praca, zarobki
4600 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja spawacza. Najlepiej wynagradzani spawacze osiągali zarobki przekraczające 7000 zł brutto. 32% zatrudnionych, oprócz wynagrodzenia, otrzymywało także regularne, comiesięczne premie. Benefity nie stanowiły częstego dodatku do płacy. Najczęściej przyznawane korzyści pozapłacowe to: świadczenia socjalne (17%), ubezpieczenie na życie (16%), bony towarowe (14%) i bony żywieniowe (10%). Tak wynika z analizy ankiet wypełnionych w 2017 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.