Artykuły w kategorii Zarobki i prawo pracy, strona 2 - zarobki.pracuj.pl

Zarobki i prawo pracy

 • 29.04.2018

  4 powody, dla których warto odbyć staż

  Nie wiesz, jak pokierować swoim życiem zawodowym? Chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy po studiach? A może zależy Ci na tym, by pogłębić wiedzę na temat branży? Spróbuj swoich sił na stażu.  

 • 21.04.2018

  Kontrakt menedżerski czy umowa o pracę?

  Zawierając kontrakt menedżerski, zobowiązujesz się do zarządzania przedsiębiorstwem. Nie musisz wypełniać poleceń przełożonych i uzyskujesz wyższe wynagrodzenie netto. Z drugiej strony, nie przysługują Ci uprawnienia pracownicze. Jako pracownik etatowy korzystasz z płatnego urlopu i ochrony przed zwolnieniem.  

 • 20.04.2018

  7 zawodów, które możesz wykonywać na podstawie umowy o dzieło

  Wykonawca dzieła nie ma prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia chorobowego. Cieszy się jednak swobodą w zakresie wyboru miejsca oraz czasu pracy. Nie podlega również kierownictwu. Wynagrodzenie za wykonanie konkretnej usługi najczęściej nie jest oskładkowane.

 • 18.04.2018

  „Dlaczego prosi Pani/Pan o podwyżkę?” – 5 odpowiedzi

  „Chciałbym więcej zarabiać, bo moja żona jest w ciąży”, „Zamierzam wziąć kredyt hipoteczny, dlatego chciałbym prosić o podwyżkę”, „Wyższe wynagrodzenie po prostu mi się należy” – przytaczanie podobnych argumentów w trakcie rozmowy z szefem nie pomoże Ci w osiągnięciu celu. Aby zarabiać więcej, zdobywaj kwalifikacje i rozwijaj kompetencje. Zanim zdecydujesz się poprosić o wyższą pensję, przygotuj merytoryczne argumenty.

 • 13.04.2018

  Planista produkcji – kim jest i ile zarabia?

  Osoba zatrudniona na stanowisku: planista produkcyjny odpowiada za przygotowanie i nadzorowanie prawidłowej realizacji planów krótko- i długoterminowych. W 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie specjalisty wynosiło 5200 zł brutto. Co czwarta osoba pracująca na tym stanowisku zarabiała ponad 6000 zł brutto. Pracownicy mogli też liczyć na świadczenia pozapłacowe, np. dofinansowanie zajęć sportowych i ubezpieczenie na życie.  

 • 13.04.2018

  Branża IT – jaką zawrzeć umowę, żeby więcej zarobić

  Najmniejsza różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto występuje w przypadku umowy B2B. Umowa-zlecenie gwarantuje przeciętnie o kilkaset złotych niższą pensję. Najbardziej widoczna rozbieżność występuje w przypadku umowy o pracę. Z drugiej strony, taka podstawa zatrudnienia gwarantuje wszystkie przywileje pracownicze.  

 • 09.03.2018

  Składki ZUS od umowy o pracę w 2018 roku

  Wartość procentowa składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne nie wzrosła w 2018 r. Wzrost dotyczy płacy minimalnej - wynosi ona o 100 zł brutto więcej w porównaniu z poprzednim rokiem.  

 • 08.03.2018

  Zarobki pracownika etatowego w 2018 r.

  W 2018 r. każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i w pełnym wymiarze godzin ma prawo do pensji w wysokości co najmniej 2100 zł brutto. Wzrost płacy minimalnej sprawia, że możemy otrzymać również wyższy dodatek za pracę w porze nocnej oraz odprawę należną w związku ze zwolnieniami grupowymi.

 • 05.03.2018

  Płaca minimalna w 2018 r.

  Najniższe wynagrodzenie za pracę to wskaźnik, który ustala się nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich, m.in. w Luksemburgu, Austrii czy Szwecji. W 2018 r. minimalna pensja w Polsce to 2100 zł brutto, czyli o 100 zł brutto więcej niż w minionym roku.

 • 05.03.2018

  Pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia – co zrobić?

  Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane regularnie, w odpowiedniej wysokości i we właściwej formie. Jeśli pracodawca spóźnia się albo odmawia wypłaty pensji, możemy zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy lub do sądu pracy.