Wynagrodzenie a koronawirus. W których branżach pracownicy stracili, a w których zyskali?

Dwie fale pandemii koronawirusa, które przetoczyły się przez Polskę, miały znaczący wpływ na sytuację ekonomiczną w kraju. W wyniku całkowitego, a następnie częściowego lockdownu wiosennego i jesiennego wiele firm zostało niemal całkowicie odciętych od źródła zarobku. Mimo ryzyka kryzysu w części branż odnotowano natomiast wzrosty wynagrodzeń.

Czego dowiesz się z artykułu?

Koronawirus a wynagrodzenie – podwyżki w branży IT?
Koronawirus – pensje w branży e-commerce i digital marketingu
Koronawirus a pensje – które branże straciły najwięcej?
Czy pracodawca może obniżyć pensję? Koronawirus i jego wpływ na decyzje pracodawców

Grupowe zwolnienia, obniżki pensji, wycofywanie się z kontraktów, konieczność rezygnacji z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem – to tylko kilka z negatywnych pod względem ekonomicznym skutków pandemii COVID-19. Jednak mimo niekorzystnych przewidywań części branż udało się uniknąć problemów finansowych. Są to przede wszystkim zawody związane z działalnością internetową.

Koronawirus a wynagrodzenie – podwyżki w branży IT?

Wszystkie branże w większym lub mniejszym stopniu odczuły skutki ekonomiczne pandemii. Sektor IT wyszedł z tego jednak obronną ręką. Według danych opracowanych przez firmę Devire:

  • 18% pracowników IT dostało podwyżki,
  • aż 52% przedstawicieli IT zaczęło wybierać elastyczne formy zatrudnienia (np. B2B),
  • średni wzrost wynagrodzeń w branży IT wynosi 5-10%,
  • aż 43% specjalistów IT jest spokojnych o swoje zatrudnienie i nie szuka aktywnie pracy; są jednak gotowi, aby to potencjalny pracodawca przedstawił im atrakcyjną ofertę.

Mimo że koronawirus obszedł się z programistami dość łaskawie, w tej branży również można odczuć wpływ pandemii. Według ankietowanych Devire u 24% pracowników wstrzymano premie, a 12% miało zmniejszony wymiar czasu pracy. 24% badanych podaje także, że zostały przesunięte terminy realizacji projektów, co miało wpływ na otrzymywane wynagrodzenie.

Poszukujesz pracy związanej z programowaniem? Zobacz oferty pracy IT dla różnych specjalistów z całej Polski.

Koronawirus – pensje w branży e-commerce i digital marketingu

W związku z zamknięciem oraz ograniczeniami w sklepach stacjonarnych zakupy Polaków zostały w znacznym stopniu przeniesione do internetu. Wszystkie platformy zakupowe od dłuższego czasu odnotowują więc duże wzrosty. W handlu internetowym strategia omnichannel została zredukowana głównie do sprzedaży online, jednak nadal kładzie się nacisk na wysoki poziom Customer Experience. Liczba sklepów internetowych jest bowiem tak duża, że każda firma szuka swojego sposobu na przyciągnięcie konsumentów. Aby to osiągnąć, zatrudnia się agencje digital marketingu, które w czasach pandemii również odnotowują wzrosty. Według danych Devire:

  • co najmniej 18% specjalistów od e-commerce i digital marketingu otrzymało podwyżki,
  • aż 64% pracowników tych branż utrzymało swoje wynagrodzenie na tym samym poziomie,
  • wśród ofert pracy można zauważyć większy popyt na specjalistów od e-commerce i digital marketingu, którzy mają doświadczenie również np. w programowaniu,
  • pandemia koronawirusa nie przeszkodziła we wzroście pensji na stanowiskach wymagających twardych kompetencji narzędziowych; analiza internetowa, CRM, programmatic – to obszary, w których pensje wzrosły w ostatnich latach nawet o 30-40%.

Digital marketing lub branża e-commerce mogą być w czasach pandemii bardzo opłacalne, również dlatego, że pozwalają na pracę w trybie home office. Rozglądasz się za nowym stanowiskiem dla siebie w jednym z tych obszarów? Włącz kreator CV i stwórz profesjonalny życiorys zawodowy, który przedstawisz potencjalnemu pracodawcy.

Koronawirus a pensje – które branże straciły najwięcej?

Turystyka, hotelarstwo, gastronomia, handel – to cztery główne obszary gospodarki, które w największym stopniu dotknęła pandemia COVID-19. W związku z ograniczeniem działalności wiele firm do tej pory odnotowuje bardzo niskie lub zerowe dochody. Jak podaje Devire:

  • aż 44% pracowników handlu miało obniżone pensje. Dotyczyło to zwłaszcza pracowników sklepów stacjonarnych;
  • aż 43% pracowników związanych z motoryzacją i handlem zarabia mniej niż przed pandemią.

Właśnie w tych branżach zostały także odnotowane największe redukcje zatrudnienia. Dotyczyło to m.in. kelnerów czy obsługi hotelowej.

Czy pracodawca może obniżyć pensję? Koronawirus i jego wpływ na decyzje pracodawców

W wyniku drugiej fali pandemii został stworzony projekt tarczy antykryzysowej 6.0. W przeciwieństwie do poprzednich wersji ustawy dotyczy on jednak wyłącznie branż, które w ostatnich miesiącach najbardziej ucierpiały w związku z koronawirusem. Tarcza antykryzysowa 6.0. ma więc pomóc restauracjom, hotelom, siłowniom, basenom, klubom fitness, organizatorom wesel, firmom kateringowym, przewoźnikom autokarowym oraz firmom zajmującym się postprodukcją i dystrybucją filmów.

Jaką formę pomocy zakłada tarcza 6.0.? Sprawdź:

  • zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r.,
  • świadczenie postojowe za listopad,
  • dotacja w wysokości 5 tys. zł.

Warunkiem otrzymania pomocy jest wykazanie, że przychód w listopadzie był niższy o 40% względem poprzedniego roku. Co ważne, z tarczy antykryzysowej 6.0. będą mogli skorzystać nie tylko samozatrudnieni, ale też osoby, które mają umowę o pracę lub umowę-zlecenie, jeśli odprowadzały składki ZUS.

Co z pozostałymi branżami? W ich wypadku pracodawca może działać w obrębie kodeksu pracy. Prawo pracy pozwala mu na obniżenie pensji w kilku sytuacjach:

  • gdy osoba zatrudniona ma mniejszy niż dotychczas zakres obowiązków,
  • gdy obniżenie wynagrodzenia jest formą zdyscyplinowania pracownika, który naruszył dobro firmy lub nie wywiązywał się ze swoich obowiązków,
  • gdy pracodawca wyrównuje pensje wszystkich pracowników na podobnych stanowiskach.

W razie trudności finansowych firmy pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające. Jest to dokument, który zmienia warunki umowy na mniej korzystne niż dotychczas. Jeśli pracownik zgodzi się na zmianę, umowa o pracę zostanie zaktualizowana. W innym wypadku nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Zastanawiasz się, jak obliczyć swoją wypłatę? Zobacz kalkulator wynagrodzeń, dzięki któremu łatwo przeliczysz kwotę brutto na netto.

Koronawirus wstrząsnął całą gospodarką, a także miał bardzo duży wpływ na rynek pracy i płace Polaków. Choć wiele branż odnotowało ogromne straty finansowe, część gałęzi gospodarki nadal dobrze radzi sobie z pandemią. Nowe oferty pracy, rosnące pensje w branżach związanych ze środowiskiem internetowym – to wszystko sprawia, że osoby, które z różnych względów chciałyby się zdecydować na zmianę zawodu, powinny z uwagą śledzić dynamiczną sytuację. Możliwe, że pandemia koronawirusa będzie dla wielu dobrym czasem na przebranżowienie. Sprawdź aktualne oferty pracy i zobacz, na które z nich warto odpowiedzieć.