Koronawirus a wynagrodzenie. Kto zyskuje, kto traci? - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Dwie fale pandemii koronawirusa, które przetoczyły się przez Polskę, miały znaczący wpływ na sytuację ekonomiczną w kraju. W wyniku całkowitego, a następnie częściowego lockdownu wiosennego i jesiennego wiele firm zostało niemal całkowicie odciętych od źródła zarobku. Mimo ryzyka kryzysu w części branż odnotowano natomiast wzrosty wynagrodzeń.

Czego dowiesz się z artykułu?

Koronawirus a wynagrodzenie – podwyżki w branży IT?
Koronawirus – pensje w branży e-commerce i digital marketingu
Koronawirus a pensje – które branże straciły najwięcej?
Czy pracodawca może obniżyć pensję? Koronawirus i jego wpływ na decyzje pracodawców

Grupowe zwolnienia, obniżki pensji, wycofywanie się z kontraktów, konieczność rezygnacji z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem – to tylko kilka z negatywnych pod względem ekonomicznym skutków pandemii COVID-19. Jednak mimo niekorzystnych przewidywań części branż udało się uniknąć problemów finansowych. Są to przede wszystkim zawody związane z działalnością internetową.

Koronawirus a wynagrodzenie – podwyżki w branży IT?

Wszystkie branże w większym lub mniejszym stopniu odczuły skutki ekonomiczne pandemii. Sektor IT wyszedł z tego jednak obronną ręką. Według danych opracowanych przez firmę Devire:

 • 18% pracowników IT dostało podwyżki,
 • aż 52% przedstawicieli IT zaczęło wybierać elastyczne formy zatrudnienia (np. B2B),
 • średni wzrost wynagrodzeń w branży IT wynosi 5-10%,
 • aż 43% specjalistów IT jest spokojnych o swoje zatrudnienie i nie szuka aktywnie pracy; są jednak gotowi, aby to potencjalny pracodawca przedstawił im atrakcyjną ofertę.

Mimo że koronawirus obszedł się z programistami dość łaskawie, w tej branży również można odczuć wpływ pandemii. Według ankietowanych Devire u 24% pracowników wstrzymano premie, a 12% miało zmniejszony wymiar czasu pracy. 24% badanych podaje także, że zostały przesunięte terminy realizacji projektów, co miało wpływ na otrzymywane wynagrodzenie.

Poszukujesz pracy związanej z programowaniem? Zobacz oferty pracy IT dla różnych specjalistów z całej Polski.

Koronawirus – pensje w branży e-commerce i digital marketingu

W związku z zamknięciem oraz ograniczeniami w sklepach stacjonarnych zakupy Polaków zostały w znacznym stopniu przeniesione do internetu. Wszystkie platformy zakupowe od dłuższego czasu odnotowują więc duże wzrosty. W handlu internetowym strategia omnichannel została zredukowana głównie do sprzedaży online, jednak nadal kładzie się nacisk na wysoki poziom Customer Experience. Liczba sklepów internetowych jest bowiem tak duża, że każda firma szuka swojego sposobu na przyciągnięcie konsumentów. Aby to osiągnąć, zatrudnia się agencje digital marketingu, które w czasach pandemii również odnotowują wzrosty. Według danych Devire:

 • co najmniej 18% specjalistów od e-commerce i digital marketingu otrzymało podwyżki,
 • aż 64% pracowników tych branż utrzymało swoje wynagrodzenie na tym samym poziomie,
 • wśród ofert pracy można zauważyć większy popyt na specjalistów od e-commerce i digital marketingu, którzy mają doświadczenie również np. w programowaniu,
 • pandemia koronawirusa nie przeszkodziła we wzroście pensji na stanowiskach wymagających twardych kompetencji narzędziowych; analiza internetowa, CRM, programmatic – to obszary, w których pensje wzrosły w ostatnich latach nawet o 30-40%.

Digital marketing lub branża e-commerce mogą być w czasach pandemii bardzo opłacalne, również dlatego, że pozwalają na pracę w trybie home office. Rozglądasz się za nowym stanowiskiem dla siebie w jednym z tych obszarów? Włącz kreator CV i stwórz profesjonalny życiorys zawodowy, który przedstawisz potencjalnemu pracodawcy.

Koronawirus a pensje – które branże straciły najwięcej?

Turystyka, hotelarstwo, gastronomia, handel – to cztery główne obszary gospodarki, które w największym stopniu dotknęła pandemia COVID-19. W związku z ograniczeniem działalności wiele firm do tej pory odnotowuje bardzo niskie lub zerowe dochody. Jak podaje Devire:

 • aż 44% pracowników handlu miało obniżone pensje. Dotyczyło to zwłaszcza pracowników sklepów stacjonarnych;
 • aż 43% pracowników związanych z motoryzacją i handlem zarabia mniej niż przed pandemią.

Właśnie w tych branżach zostały także odnotowane największe redukcje zatrudnienia. Dotyczyło to m.in. kelnerów czy obsługi hotelowej.

Czy pracodawca może obniżyć pensję? Koronawirus i jego wpływ na decyzje pracodawców

W wyniku drugiej fali pandemii został stworzony projekt tarczy antykryzysowej 6.0. W przeciwieństwie do poprzednich wersji ustawy dotyczy on jednak wyłącznie branż, które w ostatnich miesiącach najbardziej ucierpiały w związku z koronawirusem. Tarcza antykryzysowa 6.0. ma więc pomóc restauracjom, hotelom, siłowniom, basenom, klubom fitness, organizatorom wesel, firmom kateringowym, przewoźnikom autokarowym oraz firmom zajmującym się postprodukcją i dystrybucją filmów.

Jaką formę pomocy zakłada tarcza 6.0.? Sprawdź:

 • zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r.,
 • świadczenie postojowe za listopad,
 • dotacja w wysokości 5 tys. zł.

Warunkiem otrzymania pomocy jest wykazanie, że przychód w listopadzie był niższy o 40% względem poprzedniego roku. Co ważne, z tarczy antykryzysowej 6.0. będą mogli skorzystać nie tylko samozatrudnieni, ale też osoby, które mają umowę o pracę lub umowę-zlecenie, jeśli odprowadzały składki ZUS.

Co z pozostałymi branżami? W ich wypadku pracodawca może działać w obrębie kodeksu pracy. Prawo pracy pozwala mu na obniżenie pensji w kilku sytuacjach:

 • gdy osoba zatrudniona ma mniejszy niż dotychczas zakres obowiązków,
 • gdy obniżenie wynagrodzenia jest formą zdyscyplinowania pracownika, który naruszył dobro firmy lub nie wywiązywał się ze swoich obowiązków,
 • gdy pracodawca wyrównuje pensje wszystkich pracowników na podobnych stanowiskach.

W razie trudności finansowych firmy pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające. Jest to dokument, który zmienia warunki umowy na mniej korzystne niż dotychczas. Jeśli pracownik zgodzi się na zmianę, umowa o pracę zostanie zaktualizowana. W innym wypadku nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Zastanawiasz się, jak obliczyć swoją wypłatę? Zobacz kalkulator wynagrodzeń, dzięki któremu łatwo przeliczysz kwotę brutto na netto.

Koronawirus wstrząsnął całą gospodarką, a także miał bardzo duży wpływ na rynek pracy i płace Polaków. Choć wiele branż odnotowało ogromne straty finansowe, część gałęzi gospodarki nadal dobrze radzi sobie z pandemią. Nowe oferty pracy, rosnące pensje w branżach związanych ze środowiskiem internetowym – to wszystko sprawia, że osoby, które z różnych względów chciałyby się zdecydować na zmianę zawodu, powinny z uwagą śledzić dynamiczną sytuację. Możliwe, że pandemia koronawirusa będzie dla wielu dobrym czasem na przebranżowienie. Sprawdź aktualne oferty pracy i zobacz, na które z nich warto odpowiedzieć.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 23.12.2020
  Kary za brak maseczki w pracy – czy szef może potrącić za to z pensji?

  W dobie pandemii koronawirusa nikogo nie dziwi już widok osoby w maseczce ochronnej na ulicy, w sklepie czy w miejscu pracy. Służby porządkowe cały czas upominają tych, którzy nie stosują się do nakazu zasłaniania ust i nosa. Ale czy wiedziałeś, że karę finansową za brak maseczki może nałożyć także pracodawca? Sprawdź, jakie nieprzyjemności grożą osobom, które powinny nosić maseczki w pracy, ale tego nie robią.

 • 23.12.2020
  Kwarantanna a wynagrodzenie. Wszystko, co musisz wiedzieć o wynagrodzeniu za czas kwarantanny

  Pandemia koronawirusa sprawia, że każdego dnia wielu pracowników udaje się na kwarantannę bądź izolację. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością przerwy w pracy. Czy w takiej sytuacji pensja jest wypłacana w tradycyjny sposób? Zalecenia rządowe są cały czas dostosowywane do sytuacji epidemiologicznej w kraju, dlatego zawsze warto na bieżąco weryfikować wszystkie informacje. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych kwestii związanych z wypłatą na kwarantannie.

 • 21.12.2020
  Zasiłek na dziecko – koronawirus i jego wpływ na pracę

  Pandemia koronawirusa ma bardzo duży wpływ na życie wielu rodzin. W związku z zamknięciem szkół, a także niektórych placówek opiekuńczych – żłobków, przedszkoli czy klubów dziecięcych – większość rodziców musiała przeorganizować swój plan dnia. Osoby, które nie mogą pracować ani w biurze, ani zdalnie ze względu na konieczność zapewniania dzieciom stałej opieki, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jakie są aktualne informacje odnośnie do tego świadczenia?

23.12.2020
Kary za brak maseczki w pracy – czy szef może potrącić za to z pensji?

W dobie pandemii koronawirusa nikogo nie dziwi już widok osoby w maseczce ochronnej na ulicy, w sklepie czy w miejscu pracy. Służby porządkowe cały czas upominają tych, którzy nie stosują się do nakazu zasłaniania ust i nosa. Ale czy wiedziałeś, że karę finansową za brak maseczki może nałożyć także pracodawca? Sprawdź, jakie nieprzyjemności grożą osobom, które powinny nosić maseczki w pracy, ale tego nie robią.

23.12.2020
Kwarantanna a wynagrodzenie. Wszystko, co musisz wiedzieć o wynagrodzeniu za czas kwarantanny

Pandemia koronawirusa sprawia, że każdego dnia wielu pracowników udaje się na kwarantannę bądź izolację. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością przerwy w pracy. Czy w takiej sytuacji pensja jest wypłacana w tradycyjny sposób? Zalecenia rządowe są cały czas dostosowywane do sytuacji epidemiologicznej w kraju, dlatego zawsze warto na bieżąco weryfikować wszystkie informacje. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych kwestii związanych z wypłatą na kwarantannie.

21.12.2020
Zasiłek na dziecko – koronawirus i jego wpływ na pracę

Pandemia koronawirusa ma bardzo duży wpływ na życie wielu rodzin. W związku z zamknięciem szkół, a także niektórych placówek opiekuńczych – żłobków, przedszkoli czy klubów dziecięcych – większość rodziców musiała przeorganizować swój plan dnia. Osoby, które nie mogą pracować ani w biurze, ani zdalnie ze względu na konieczność zapewniania dzieciom stałej opieki, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jakie są aktualne informacje odnośnie do tego świadczenia?

Najnowsze w kategorii: Zarobki i prawo pracy

 • 14.07.2021
  Jak zmienić formę wypłaty wynagrodzenia?

  Domyślną formą przekazania pieniędzy pracownikowi jest przelew na osobiste konto bankowe. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolisz odbierać od szefa gotówkę albo chcesz, aby wypłata przychodziła na inny rachunek bankowy – masz do tego prawo. Dowiedz się, jakie są możliwości i jak forma wypłaty wynagrodzenia może zostać zmieniona na tę, którą preferujesz.

 • 13.07.2021
  Podwyżka na macierzyńskim i wymiar urlopu a prawo pracy

  Osobom powracającym z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego czy rodzicielskiego Kodeks pracy gwarantuje zatrudnienie na stanowisku takim jak przed urlopem, a gdy to niemożliwe – na równorzędnym i adekwatnym do ich kwalifikacji zawodowych. Pracodawca musi też zapewnić wynagrodzenie odpowiadające temu, jakie pracownik otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Co jednak w sytuacji, gdy w międzyczasie w zakładzie pracy uchwalono zmiany w pensjach? Jak wyglądają kwestie zasiłku, pracy dodatkowej oraz długości macierzyńskiego w zależności od liczby urodzonych dzieci? Wyjaśniamy.

 • 08.06.2021
  Ewidencja czasu pracy – jak może być przeprowadzana i jak wpływa na wysokość wynagrodzenia?

  Prowadzenie karty czasu pracy, czyli inaczej ewidencji godzin pracy, to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Ten ważny dokument pomaga prawidłowo ustalić wynagrodzenie pracownika za dany okres, a także określić, jakiej wysokości będą świadczenia, które muszą być mu wypłacone z tytułu stosunku pracy. Dowiedz się więcej na temat tego, do czego służy ewidencja czasu pracy pracownika oraz jakie informacje powinna zawierać.

14.07.2021
Jak zmienić formę wypłaty wynagrodzenia?

Domyślną formą przekazania pieniędzy pracownikowi jest przelew na osobiste konto bankowe. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolisz odbierać od szefa gotówkę albo chcesz, aby wypłata przychodziła na inny rachunek bankowy – masz do tego prawo. Dowiedz się, jakie są możliwości i jak forma wypłaty wynagrodzenia może zostać zmieniona na tę, którą preferujesz.

13.07.2021
Podwyżka na macierzyńskim i wymiar urlopu a prawo pracy

Osobom powracającym z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego czy rodzicielskiego Kodeks pracy gwarantuje zatrudnienie na stanowisku takim jak przed urlopem, a gdy to niemożliwe – na równorzędnym i adekwatnym do ich kwalifikacji zawodowych. Pracodawca musi też zapewnić wynagrodzenie odpowiadające temu, jakie pracownik otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Co jednak w sytuacji, gdy w międzyczasie w zakładzie pracy uchwalono zmiany w pensjach? Jak wyglądają kwestie zasiłku, pracy dodatkowej oraz długości macierzyńskiego w zależności od liczby urodzonych dzieci? Wyjaśniamy.

08.06.2021
Ewidencja czasu pracy – jak może być przeprowadzana i jak wpływa na wysokość wynagrodzenia?

Prowadzenie karty czasu pracy, czyli inaczej ewidencji godzin pracy, to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Ten ważny dokument pomaga prawidłowo ustalić wynagrodzenie pracownika za dany okres, a także określić, jakiej wysokości będą świadczenia, które muszą być mu wypłacone z tytułu stosunku pracy. Dowiedz się więcej na temat tego, do czego służy ewidencja czasu pracy pracownika oraz jakie informacje powinna zawierać.