Wynagrodzenie chorobowe pracownika – co przysługuje Ci na umowie o pracę, umowie zlecenie i umowie o dzieło

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikom, którzy wystarczająco długo opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Jego wysokość zależy od przyczyny niezdolności do pracy.

Wynagrodzenie chorobowe a umowa o pracę

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje im przez 33 dni czasowej niezdolności do pracy (lub 14, jeśli ukończyli 50 lat). Jest ono wypłacane przez pracodawcę w wymiarze:

  • 80% miesięcznego wynagrodzenia, jeśli powodem jest choroba lub odosobnienie w związku z chorobą zakaźną;
  • 100% miesięcznego wynagrodzenia, kiedy do niezdolności doszło wskutek:

- wypadku, któremu pracownik uległ w drodze do pracy lub z pracy,

- choroby przypadającej w okresie ciąży,

- przeprowadzania niezbędnych badań lekarskich u kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub przeprowadzania zabiegu pobrania komórek, tkanek i narządów.

Po upływie 33 (lub 14) dni - jeśli pracownik nadal jest niezdolny do pracy - nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Wysokość świadczenia pozostaje na niezmienionym poziomie - z wyjątkiem sytuacji, w której pracownik jest hospitalizowany. Wtedy wysokość zasiłku zostaje obniżona z 80% do 70% miesięcznego wynagrodzenia. Pracownicy, którzy ulegli wypadkowi przy pracy lub dotknęła ich choroba zawodowa, od razu otrzymują zasiłek chorobowy.

 

Wynagrodzenie chorobowe a umowa zlecenie

Zleceniobiorcy mogą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, co uprawnia ich do otrzymywania zasiłku chorobowego. Prawo nabywają po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę okres ten wynosi 30 dni).

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe to 2,45% podstawy wymiaru. Pracodawca przekazuje składkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale najpierw potrąca ją z wynagrodzenia brutto pracownika.

 

Wynagrodzenie chorobowe a umowa o dzieło

Umowa o dzieło nie stanowi samoistnego tytułu do ubezpieczeń społecznych, dlatego osoby zatrudnione wyłącznie na jej podstawie nie mają prawa do wynagrodzenia chorobowego. Obowiązek opłacania składek za wykonawców dzieła powstaje tylko w dwóch przypadkach:

  1. gdy pracownik zawiera umowę o dzieło z własnym pracodawcą;
  2. gdy pracownik wykonuje dzieło na rzecz własnego pracodawcy.

Jak liczyć chorobowe?

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje w wysokości 70, 80 lub 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia. W dokonaniu obliczeń może pomóc nam kalkulator chorobowy udostępniony na stronie Pracuj.pl: https://porady.pracuj.pl/niezbednik/kalkulator-chorobowy/?uu=1&gclid=Cj0KEQjwk-jGBRCbxoPLld_bp-IBEiQAgJaftYHpOIvxuUd3vO1ewVZTlL4WxxhTuN9CnArO-EYAZBEaAnqX8P8HAQ.