Pandemia koronawirusa ma bardzo duży wpływ na życie wielu ro - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Pandemia koronawirusa ma bardzo duży wpływ na życie wielu rodzin. W związku z zamknięciem szkół, a także niektórych placówek opiekuńczych – żłobków, przedszkoli czy klubów dziecięcych – większość rodziców musiała przeorganizować swój plan dnia. Osoby, które nie mogą pracować ani w biurze, ani zdalnie ze względu na konieczność zapewniania dzieciom stałej opieki, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jakie są aktualne informacje odnośnie do tego świadczenia?

Czego dowiesz się z artykułu?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko a koronawirus – co to za świadczenie i komu ono przysługuje?
Do kiedy zasiłek opiekuńczy? Koronawirus i aktualna sytuacja epidemiologiczna.
Zasiłek na dziecko a koronawirus – jak wyliczyć i gdzie złożyć wniosek?
Ubezpieczenie KRUS – zasiłek opiekuńczy na dziecko a koronawirus

[Aktualizacja: 14.12.2020 r.]

Zasiłek opiekuńczy na dziecko a koronawirus – co to za świadczenie i komu ono przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko w związku z pandemią koronawirusa pojawił się wraz z ogłoszeniem przez rząd stanu zagrożenia epidemiologicznego. Gdy od 12 marca, na ponad dwa miesiące zostały zamknięte wszystkie placówki edukacyjne i opiekuńcze  (w tym żłobki i przedszkola), wielu rodziców musiało zmienić swój dotychczasowy tryb życia i przerwać pracę. Dzięki świadczeniu mogli nadal otrzymywać pieniądze, a jednocześnie mieć możliwość powrotu do pracy po otwarciu szkół.

W wyniku drugiej fali pandemii COVID-19 polski rząd ponownie wprowadził dodatkowe świadczenie dla rodziców i opiekunów prawnych zajmujących się dziećmi do 8. roku życia. Zasiłek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i nie wlicza się on do limitu 60 dni, które przysługują rodzicom w razie choroby dziecka do 14. roku życia. Z zapomogi można skorzystać, gdy:

 • w wyniku odgórnego nakazu zamknięcia szkół podstawowych i ponadpodstawowych dzieci muszą kontynuować naukę zdalnie,
 • przedszkole, żłobek, klub dziecięcy lub inna placówka opiekuńcza została czasowo zamknięta,
 • nie ma możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna.

W zasadach przyznawania zasiłku wyszczególniono także trzy dodatkowe przypadki. Zgodnie z nimi świadczenie ZUS zostanie wypłacone rodzicom i opiekunom:

 • dzieci do 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności,
 • dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • dzieci do 24. roku życia, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Z zasiłku może skorzystać tylko jeden z rodziców. Warto podkreślić, że jeśli jeden opiekun przebywa na bezrobociu, urlopie macierzyńskim, ojcowskim lub wychowawczym, drugi rodzic nie będzie mógł się ubiegać o zasiłek. Świadczenie nie będzie także wypłacane rodzicom dzieci, którym opiekę zapewnia placówka szkolna.

Czy można pogodzić pracę zawodową z opieką nad dzieckiem? Choć jest to bardzo trudne, w niektórych sytuacjach może się okazać jedynym rozwiązaniem. Zobacz, w jaki sposób można zorganizować pracę w domu dla mam i ojców.

Do kiedy zasiłek opiekuńczy? Koronawirus i aktualna sytuacja epidemiologiczna

Obowiązywanie zasiłku opiekuńczego jest uzależnione od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, zaleceń rządu i obowiązujących wytycznych. W zależności od tego, jak pandemia COVID-19 będzie przebiegała w ciągu nadchodzących dni, zostaną podjęte decyzje odnośnie do przedłużenia zamknięcia szkół lub powrotu dzieci do edukacji stacjonarnej.

Warto śledzić oficjalne informacje na temat zasiłku opiekuńczego. Strona ZUS zawiera dane o najbardziej aktualnych zasadach dotyczących przyznawania tego świadczenia.

Zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie 30 listopada, zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie do 24 grudnia 2020 r. Do tego czasu rodzice mogą składać wnioski o udzielenie zapomogi. Co z okresem po Nowym Roku? Na ten moment edukacja zdalna w szkołach jest przedłużona do 3 stycznia 2021 roku. To jednak nie oznacza szybkiego powrotu do szkół. W 2021 r. ferie zimowe mają trwać w całej Polsce od 4 do 17 stycznia. Uczniowie będą więc mogli zasiąść w szkolnych ławkach dopiero 18 stycznia. W okresie ferii zimowych nie jest planowane wprowadzenie zasiłku opiekuńczego. Jednak sytuacja jest cały czas dynamiczna i dostosowywana do stanu epidemiologicznego w Polsce.

Mimo nauki zdalnej Twoje dziecko nudzi się w domu? A może Ty sam nie wiesz, jak znaleźć dla siebie zajęcie? Poznaj sposoby na nudę w izolacji domowej wymienione w naszym poradniku.

Zasiłek na dziecko a koronawirus – jak wyliczyć i gdzie złożyć wniosek?

Aby móc otrzymać zasiłek opiekuńczy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, należy posiadać ubezpieczenie społeczne. Jest ono więc przeznaczone dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub zleceniobiorców na umowie-zleceniu, o ile odprowadzają składki ZUS.

Kwota zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyliczane:

 • za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym ma być sprawowana opieka nad dzieckiem,
 • za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeśli zasiłek ma być wypłacany przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z COVID-19 należy złożyć u swojego płatnika składek – pracodawcy lub zleceniodawcy. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą wniosek powinien trafić bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od liczby osób zatrudnionych w firmie zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę (co najmniej 21 pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia) lub przez ZUS.

Ubezpieczenie KRUS – zasiłek opiekuńczy na dziecko a koronawirus

Zasiłek opiekuńczy na dziecko może być wypłacony także osobie prowadzącej działalność rolniczą, która jest ubezpieczona w KRUS-ie. Przyznawanie zapomogi odbywa się na tych samych zasadach, co przyznawanie zasiłku z ZUS-u. Mogą więc z niego skorzystać rodzice i opiekunowie, którzy nie są w stanie zapewnić dzieciom pełnej opieki bez przerwy w pracy związanej z  rolnictwem.

Zasiłek z KRUS-u również wynosi 80% przeciętnego wynagrodzenia. Każdy rolnik musi jednak złożyć wniosek samodzielnie za pośrednictwem  elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Formularz zasiłku jest dostępny na oficjalnej stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zobacz wniosek KRUS o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem.

 

Z zasiłku opiekuńczego na dziecko warto skorzystać, jeśli żaden z rodziców nie jest w stanie pogodzić pracy zawodowej z opieką. Dziecko, zwłaszcza w wieku żłobkowym lub przedszkolnym, wymaga ciągłej uwagi. Trudno mu także wytłumaczyć, że mama lub tata muszą spędzić większą część dnia przed komputerem. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z zasiłku, warto porozmawiać na ten temat z pracodawcą. Wielu managerów rozumie obecne problemy rodziców. Możliwe, że dzięki rozmowie wspólnymi siłami wypracujecie taki tryb pracy, który będzie korzystny dla każdej ze stron.

 

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 23.12.2020
  Kary za brak maseczki w pracy – czy szef może potrącić za to z pensji?

  W dobie pandemii koronawirusa nikogo nie dziwi już widok osoby w maseczce ochronnej na ulicy, w sklepie czy w miejscu pracy. Służby porządkowe cały czas upominają tych, którzy nie stosują się do nakazu zasłaniania ust i nosa. Ale czy wiedziałeś, że karę finansową za brak maseczki może nałożyć także pracodawca? Sprawdź, jakie nieprzyjemności grożą osobom, które powinny nosić maseczki w pracy, ale tego nie robią.

 • 23.12.2020
  Kwarantanna a wynagrodzenie. Wszystko, co musisz wiedzieć o wynagrodzeniu za czas kwarantanny

  Pandemia koronawirusa sprawia, że każdego dnia wielu pracowników udaje się na kwarantannę bądź izolację. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością przerwy w pracy. Czy w takiej sytuacji pensja jest wypłacana w tradycyjny sposób? Zalecenia rządowe są cały czas dostosowywane do sytuacji epidemiologicznej w kraju, dlatego zawsze warto na bieżąco weryfikować wszystkie informacje. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych kwestii związanych z wypłatą na kwarantannie.

23.12.2020
Kary za brak maseczki w pracy – czy szef może potrącić za to z pensji?

W dobie pandemii koronawirusa nikogo nie dziwi już widok osoby w maseczce ochronnej na ulicy, w sklepie czy w miejscu pracy. Służby porządkowe cały czas upominają tych, którzy nie stosują się do nakazu zasłaniania ust i nosa. Ale czy wiedziałeś, że karę finansową za brak maseczki może nałożyć także pracodawca? Sprawdź, jakie nieprzyjemności grożą osobom, które powinny nosić maseczki w pracy, ale tego nie robią.

23.12.2020
Kwarantanna a wynagrodzenie. Wszystko, co musisz wiedzieć o wynagrodzeniu za czas kwarantanny

Pandemia koronawirusa sprawia, że każdego dnia wielu pracowników udaje się na kwarantannę bądź izolację. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością przerwy w pracy. Czy w takiej sytuacji pensja jest wypłacana w tradycyjny sposób? Zalecenia rządowe są cały czas dostosowywane do sytuacji epidemiologicznej w kraju, dlatego zawsze warto na bieżąco weryfikować wszystkie informacje. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych kwestii związanych z wypłatą na kwarantannie.

Najnowsze w kategorii: Zarobki i prawo pracy

 • 10.08.2021
  Wynagrodzenie brutto a netto – na czym polega różnica?

  Starasz się o nową pracę, a może o podwyżkę w obecnej? Kwestia wynagrodzenia jest niezwykle istotna dla większości z nas – warto więc wiedzieć, dlaczego przelew na konto jest zawsze niższy niż kwota zapisana w umowie. Sprawdź, ile wynosi i skąd bierze się różnica pomiędzy wartościami brutto i netto. Dysponując taką wiedzą, zdołasz określić, jaka jest wysokość kwoty, którą rzeczywiście otrzymasz za swoją pracę.

 • 14.07.2021
  Jak zmienić formę wypłaty wynagrodzenia?

  Domyślną formą przekazania pieniędzy pracownikowi jest przelew na osobiste konto bankowe. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolisz odbierać od szefa gotówkę albo chcesz, aby wypłata przychodziła na inny rachunek bankowy – masz do tego prawo. Dowiedz się, jakie są możliwości i jak forma wypłaty wynagrodzenia może zostać zmieniona na tę, którą preferujesz.

10.08.2021
Wynagrodzenie brutto a netto – na czym polega różnica?

Starasz się o nową pracę, a może o podwyżkę w obecnej? Kwestia wynagrodzenia jest niezwykle istotna dla większości z nas – warto więc wiedzieć, dlaczego przelew na konto jest zawsze niższy niż kwota zapisana w umowie. Sprawdź, ile wynosi i skąd bierze się różnica pomiędzy wartościami brutto i netto. Dysponując taką wiedzą, zdołasz określić, jaka jest wysokość kwoty, którą rzeczywiście otrzymasz za swoją pracę.

14.07.2021
Jak zmienić formę wypłaty wynagrodzenia?

Domyślną formą przekazania pieniędzy pracownikowi jest przelew na osobiste konto bankowe. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolisz odbierać od szefa gotówkę albo chcesz, aby wypłata przychodziła na inny rachunek bankowy – masz do tego prawo. Dowiedz się, jakie są możliwości i jak forma wypłaty wynagrodzenia może zostać zmieniona na tę, którą preferujesz.