Czego dowiesz się z artykułu?
• Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje?
• Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na dziecko?
• Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – ile płatny?
Pieniądze za opiekę nad chorym przysługują, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innej osoby, która mogłaby się zająć dzieckiem. Zasada ta nie dotyczy rodzica pociechy do 2. roku życia – w tym wypadku nawet obecność innej osoby nie wyklucza prawa do wypłaty pieniędzy. Wysokość zasiłku opiekuńczego to stała wartość procentowa liczona od podstawy wynagrodzenia – przeczytaj tekst i dowiedz się, ile wynosi.
Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje?
Podstawą prawną zasiłku opiekuńczego jest ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Mogą z niego skorzystać zatrudnieni na podstawie umowy o pracę rodzice, którzy mają na głowie nie tylko chorobę dziecka, ale także np. nieprzewidziane zamknięcie szkół. Liczba dni przysługujących na opiekę nad dzieckiem zależy od jego wieku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Zwolnienie lekarskie na dziecko – ABC.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na dziecko?
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy – to pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu rodziców. Okazuje się, że podstawa wymiaru tego świadczenia jest taka sama jak w przypadku zasiłku chorobowego.
Za każdy dzień opieki nad dzieckiem otrzymasz 1/30 kwoty, która stanowi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego podczas 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie konieczności sprawowania opieki. Jeżeli pracujesz krócej, pod uwagę bierze się liczbę kalendarzowych miesięcy faktycznego zatrudnienia. Co ważne, świadczenie jest wypłacane za każdy dzień, w którym sprawujesz opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy – jeśli tak zaznaczysz we wniosku.
Jeśli nie jesteś pracownikiem, ale zostałeś objęty ubezpieczeniem chorobowym na innej podstawie (np. własna firma), zasiłek opiekuńczy przysługuje Ci w wysokości 80% przeciętnego miesięcznego przychodu, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. W tym wypadku również bierze się pod uwagę okres ostatnich 12 miesięcy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – ile płatny?
Zastanawiasz się, ile wynosi zasiłek opiekuńczy 2020 w związku z pandemią koronawirusa? Jego standardowa wysokość nie zmieniła się – to 80% przeciętnego wynagrodzenia. Rodzice zyskali za to bonusowe 14 dni płatnej opieki. Odpowiednią kwotę dodatkowego zasiłku opiekuńczego możesz otrzymać w czasie choroby dziecka albo wtedy, gdy z powodu zamknięcia szkół musisz zostać w domu z pociechą.
Komunikaty rządowe na temat możliwości pobrania takiego świadczenia warto sprawdzać na bieżąco, ponieważ z powodu niepewnej sytuacji epidemiologicznej trudno założyć z góry, w jakich okresach prawo będzie obowiązywało. Na razie wiadomo, że na początku 2021 roku również będzie można z niego skorzystać (stan na grudzień 2020).
Co ważne szczególnie dla pracodawców, zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu przedsiębiorstw.
| Praca w domu dla mam i ojców: życie zawodowe w dobie koronawirusa
Wiesz już, ile wynosi zasiłek opiekuńczy na dziecko. Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji z powodu choroby dziecka lub konieczności pozostania z nim w domu – skorzystaj ze swojego prawa!