Zastanawiasz się, czy masz prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego na umowie-zleceniu? Okazuje się, że jeśli podlegasz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej 90 dni, zyskujesz prawo do zasiłku chorobowego i do świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanego ze środków ZUS. Zasiłek macierzyński i opiekuńczy przysługują z kolei już od pierwszego dnia ubezpieczenia.
Czego dowiesz się z artykułu?
• Umowa-zlecenie a chorobowe – zasady
• Umowa-zlecenie a zwolnienie lekarskie – świadczenia dla zleceniobiorcy
• Umowa-zlecenie – L4 ze składek z Twojego wynagrodzenia
Umowa zlecenie i nagła choroba – takie połączenie okoliczności niekoniecznie musi skończyć się bezpłatnym siedzeniem w domu. Aby otrzymać zasiłek, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy masz prawo do L4 na umowie-zleceniu.
Umowa-zlecenie a chorobowe – zasady
Prawo do płatnego zwolnienia chorobowego przysługuje osobie, która opłaca składkę chorobową na umowie-zleceniu. W odróżnieniu od pracowników etatowych zleceniobiorcy robią to dobrowolnie.
Aby podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, jako osoba wykonująca obowiązki na podstawie umowy-zlecenia musisz doręczyć zleceniodawcy odpowiedni wniosek. Zleceniodawca z kolei przekazuje pismo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczenie zaczyna obowiązywać od dnia wskazanego we wniosku i wygasa:
- w dniu oznaczonym we wniosku,
- w dniu ustania tytułu ubezpieczenia, tzn. z chwilą rozwiązania umowy-zlecenia,
- od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który pracodawca nie opłacił składki.
Możesz korzystać ze świadczeń także po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeśli:
- niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i nie ustała po jego wygaśnięciu,
- choroba trwała co najmniej 30 dni i powstała nie później niż 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia,
- choroba trwała co najmniej 30 dni i powstała nie później niż 3 miesiące od ustania tytułu ubezpieczenia – jeżeli niezdolność do pracy była spowodowana chorobą zakaźną lub inną dolegliwością, której objawy stają się widoczne po czasie dłuższym niż 14 dni.
| Wynagrodzenie chorobowe pracownika – co przysługuje Ci na umowie o pracę, umowie-zlecenie i umowie o dzieło
Umowa-zlecenie a zwolnienie lekarskie – świadczenia dla zleceniobiorcy
Opłacanie składki chorobowej gwarantuje Ci prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, tzn. do zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, a także do świadczenia rehabilitacyjnego.
Prawo do zasiłku nabywasz po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który dla zleceniobiorców wynosi 90 dni. Wyjątek stanowią zasiłek macierzyński i opiekuńczy, które przysługują od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od rodzaju zawartej umowy. Wysokość składki chorobowej to 2,45% podstawy wymiaru, tzn. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Do wspomnianych 90 dni zaliczają się poprzednie okresy ubezpieczeniowe – pod warunkiem, że przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym czy odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
W szczególnych przypadkach istnieje możliwość uzyskania zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia. Świadczenie to przysługuje:
- absolwentom szkół, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły,
- osobom, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- osobom ubezpieczonym obowiązkowo, które mają wcześniejszy, co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Wysokość zasiłku chorobowego zleceniobiorcy określa się na podstawie miesięcznego przychodu za pełne miesiące kalendarzowe. Zasady ustalania wymiaru świadczenia wynikają z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego.
Co ważne, na umowie-zleceniu chorobowe nie jest wypłacane ze środków zleceniodawcy. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy zasiłek finansuje ZUS.
| Zasiłek macierzyński a umowa-zlecenie
Umowa-zlecenie – L4 ze składkami z Twojego wynagrodzenia
Wysokość Twojego wynagrodzenia na umowie-zleceniu zależy m.in. od tego, czy podlegasz ubezpieczeniu społecznemu z innych tytułów niż umowa-zlecenie. Płaca netto zmniejsza się również w związku z opłacaniem składki chorobowej. Od wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenia odprowadza się także zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jej wysokość zależy m.in. od kosztów uzyskania przychodu. Aby ustalić wymiar pensji netto, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.
Wiesz już, czy na umowę-zlecenie przysługuje chorobowe. Jeśli zdecydujesz się na tę formę zatrudnienia, koniecznie zadbaj o opłacanie składek – w trudnej sytuacji z pewnością sobie podziękujesz!
Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku
Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.
Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku
Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.
Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku
W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.