Ile zarabia programista komputerowy?

Doświadczeni programiści komputerowi nie mogą narzekać ani na brak pracy, ani na warunki zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest bardzo duże. Zarobki zależą m.in. od stażu pracy – przeciętna pensja młodszego programisty wynosi 4800 zł brutto, ale starszy programista może liczyć już na wypłatę w wysokości 12 500 zł brutto. 

Czym zajmuje się programista komputerowy?

Najogólniej i najprościej rzecz ujmując, zadaniem programisty jest tworzenie programów komputerowych i aplikacji spełniających potrzeby i wymagania kontrahentów. Zanim taki produkt zostanie oddany do użytku, programista musi go przetestować i sprawdzić, czy wszystko dobrze w nim funkcjonuje oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – naprawić pojawiające się błędy. Czasami wystarczy jedna niewielka pomyłka, by program nie działał tak, jak w założeniu, dlatego ważne w tym zawodzie są dokładność, cierpliwość i umiejętność przyznawania się do błędów.

Programista komputerowy zarobki – od czego zależy ich wysokość?

O tym, jakie dochody osiągają programiści komputerowi, decyduje przede wszystkim ich doświadczenie. Dla przykładu, mediana zarobków młodszego programisty wynosi 4800 zł brutto. Oznacza to, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia mniej, a połowa więcej od wskazanej kwoty. Przeciętne zarobki starszego programisty wynoszą z kolei 12 500 zł brutto. Specjalizacja też ma duży wpływ na wysokość pensji. Programista posługujący się językiem Java może liczyć na przeciętne wynagrodzenie wynoszące 11 500 zł brutto. Natomiast programiści PLC i Android osiągają przeciętne dochody na poziomie odpowiednio 7400 zł brutto i 10 000 zł brutto. 

7 cech, które powinien posiadać programista

Co trzeba zrobić, aby zostać programistą?

W zawodzie programisty liczy się przede wszystkim fachowa wiedza, kompetencje i cechy charakteru, takie jak skrupulatność, cierpliwość, analityczne myślenie. Do realizacji niektórych projektów niezbędna jest skuteczna i dobra współpraca z pozostałymi członkami zespołu. Od programisty oczekuje się także:

  • gotowości do nieustannego poszerzania wiedzy i rozwoju własnych kompetencji,
  • wytrwałości i samodzielności w rozwiązywaniu problemów,
  • kreatywności.

Aby zostać programistą, trzeba dobrze poznać różne języki programowania, choć codzienna praca zazwyczaj wymaga posługiwania się tylko jednym z nich. Można się tego nauczyć na studiach bądź podczas profesjonalnych kursów czy szkoleń. Można też zgłębić tę wiedzę samodzielnie. 

Żyć, nie umierać i być programistą