Dlaczego warto być architektem?

Wymagające studia i konieczność zdobycia uprawnień zawodowych to wyzwania pojawiające się na drodze do kariery architekta. Istnieją liczne powody, dla których warto rozwijać się w tym zawodzie. Jednym z nich jest wynagrodzenie, które może być znacznie wyższe niż przeciętna płaca w Polsce.

Architektura ma silny związek ze sztuką, a jednocześnie trudno nie dostrzec jej użytkowego charakteru. Jest to dziedzina idealna dla osób, które posiadają zmysł estetyczny i artystyczny, a przy tym potrafią myśleć logicznie. W tej profesji niezbędna jest także empatia. Osoba, która wybierze architekturę, może liczyć na różne korzyści, na przykład:

  • Możliwość łączenia pracy i pasji

Zawód architekta to doskonałe rozwiązanie dla osób, które kochają piękno i starają się wykorzystywać swoje talenty, by spełniać oczekiwania klientów i upiększać otoczenie. Dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom można doświadczać satysfakcji zawodowej.   

  • Atrakcyjne zarobki

Pensja architekta może być znacznie wyższa niż minimalne miesięczne wynagrodzenie w Polsce. 7700 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana płac na stanowisku architekt – główny projektant. Połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. Najlepiej wynagradzani architekci osiągali zarobki przekraczające 15 000 zł brutto. Projektanci zajmujący niższe stanowisko uzyskiwali miesięczne pensje w wysokości 5600 zł brutto. Najmniej zarabiali architekci wnętrz. Mediana wynagrodzeń w tej grupie wynosiła 4700 zł brutto.

Ile zarabia architekt?

  • Ciekawe wyzwania zawodowe

Osoby, które realizują marzenie o własnych czterech kątach, coraz częściej korzystają z profesjonalnej pomocy. Nie chodzi tylko o zaprojektowanie domu, ale również o przeróbki, dzięki którym można np. dostosować przestrzeń życiową do pojawienia się nowego członka rodziny lub ciekawie zaaranżować otoczenie domu. Oczekiwania klientów biur architektonicznych są na tyle różnorodne, że każdy dzień może być wyzwaniem.   

  • Elastyczność zatrudnienia

Jako architekt możesz pracować w biurach projektowych, urzędach oraz instytucjach publicznych. Branża architektoniczna stanowi dobre środowisko dla freelancerów. Wykonując zawód architekta, możesz działać na własną rękę i realizować projekty, które wydają Ci się ciekawe i rozwijające.

Elastyczny czas pracy 5 korzyści dla pracownika

  • Perspektywy rozwoju

Architekt wykonuje zlecenia dla prywatnych klientów, ale również dla firm czy instytucji. Praca w każdym z tych miejsc ma własną specyfikę i wymaga wykorzystywania i rozwijania różnych umiejętności. Specjaliści w dziedzinie architektury mogą też uczestniczyć w międzynarodowych przedsięwzięciach, brać udział w konkursach branżowych, zdobywając dodatkowe doświadczenia i umacniając swoją pozycję w branży. Warto zauważyć, że zajmując się architekturą, trudno popaść w rutynę. Pojawianie się nowych trendów i rozwiązań technicznych w budownictwie i projektowaniu zwiększa motywację do rozwoju.