Jak zostać dietetykiem?

Praca po dietetyce polega na pomocy osobom, które chcą zredukować wagę, osiągać lepsze wyniki w sporcie, poprawić swoje samopoczucie czy zminimalizować ryzyko wystąpienia określonych chorób. Aby układać diety i doradzać klientom, dietetyk powinien posiadać profesjonalne przygotowanie. Zdobywa się je w trakcie studiów i kursów specjalistycznych. W pracy dietetyka liczą się także predyspozycje i pasja. Zobacz, czym zajmuje się dietetyk, jak nim zostać i jakie są zarobki dietetyka.

Czego dowiesz się z artykułu?

Dietetyk – jak zostać?
Dietetyka – czy warto? Perspektywy zawodowe
Ile zarabia dietetyk?

Interesujesz się wpływem żywienia na zdrowie i sylwetkę? Pomyśl o zawodzie dietetyka. Uprawnienia, studia i kursy oraz naturalne predyspozycje – to warunki konieczne do spełnienia, aby zostać dobrym dietetykiem. Sprawdź, jakie zawody może wykonywać dietetyk, ile zarabia i co należy do jego obowiązków.

Dietetyk – jak zostać?

Aby wykonywać zawód dietetyka, trzeba posiadać profesjonalne przygotowanie. Kwalifikacje zdobywa się w trakcie nauki w technikum, szkole policealnej lub na studiach (licencjackich, magisterskich, podyplomowych). Jak zostać dietetykiem bez studiów? Wiele instytucji oferuje także specjalistyczne szkolenia. Ważne, aby dietetyk po kursie lub studiach nadal uzupełniał wiedzę i rozwijał kompetencje podczas dodatkowych kursów.

Oprócz wiedzy fachowej duże znaczenie mają: rzetelność, odpowiedzialność, komunikatywność, cierpliwość, uczciwość i potrzeba samorozwoju. To kompetencje miękkie kluczowe w zawodzie dietetyka, dlatego warto je w sobie pielęgnować.

Czym są umiejętności miękkie i które miękkie kompetencje warto uwzględnić w CV?

Dietetyka – czy warto? Perspektywy zawodowe

Wiedza na temat żywienia okazuje się przydatna nie tylko w pracy dietetyka, który np. prowadzi własny gabinet. Jest niezmiernie istotna także w innych profesjach i funkcjach:

  • Trener sportowy

Osoba, która wykonuje zawód trenera personalnego i układa plany treningowe, może poszerzyć swoje kwalifikacje o udzielanie porad dietetycznych. Sposób żywienia ma bowiem istotny wpływ na efekty treningów. Złe nawyki żywieniowe mogą utrudniać redukcję wagi lub osiąganie innych celów treningowych. Jak zostać dietetykiem sportowym? Niektóre akademie wychowania fizycznego wprowadziły do swojej oferty taką specjalność. Po studiach dietetycy sportowi mogą rozpocząć karierę w ośrodkach rekreacyjnych, instytucjach naukowo-badawczych, a także w firmach cateringowych (przy układaniu diet dla sportowców).

  • Intendent

Dietetycy są niezbędni wszędzie tam, gdzie obowiązuje żywienie zbiorowe, tzn. w szkołach, przedszkolach, szpitalach, podczas obozów i kolonii. Czym zajmuje się dietetyk pracujący jako intendent? Odpowiada on za układanie jadłospisu. Praca intendenta często wymaga również prowadzenia dokumentacji sanitarnej, rozliczania opłat za żywienie, a produkty, z których układane są jadłospisy, muszą być zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

  • Pracownik / Założyciel firmy cateringowej

Wiedza z zakresu dietetyki jest niezbędna także w firmach cateringowych, np. takich, które posiadają ofertę dla osób na tzw. diecie pudełkowej. Układanie jadłospisu dla klientów o określonych potrzebach żywieniowych to odpowiedzialne i trudne zadanie. Każdy posiłek musi zaspokajać dane zapotrzebowanie kaloryczne oraz być zróżnicowany pod względem mikro- i makroelementów. Ponadto dietetyk jest również odpowiedzialny za kalkulację kosztów, aby cena składników użytych do przygotowania dania nie przekroczyła założonej granicy.

  • Ekspert

Dietetyk posiadający rozległą wiedzę i doświadczenie może występować jako ekspert, np. na konferencjach czy w programach telewizyjnych. Może również wybrać karierę blogera lub autora książek. Dietetycy są zatrudniani w klinikach medycyny estetycznej, klubach fitness oraz ośrodkach leczenia otyłości. Czym zajmuje się dietetyk kliniczny? Przede wszystkim żywieniem osób w zależności od schorzeń, na które cierpią. Taki specjalista musi dysponować szeroką, merytoryczną wiedzą – ze względu na dużą odpowiedzialność dla tego typu dietetyka trudne studia wydają się nieuniknione.

Warto podkreślić, ze od momentu wprowadzenia izolacji spowodowanej koronawirusem popularna stała się wśród dietetyków praca przez internet.

7 zawodów dla osób z wykształceniem medycznym

Ile zarabia dietetyk?

3200 zł bruttozgodnie z danymi Pracuj.pl tyle aktualnie wynosi mediana zarobków dietetyka. Mediana to wartość środkowa w szeregu liczb występujących w kolejności od najniższej do najwyższej. Dane dotyczące płac w zawodzie dietetyka stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.

Wiesz już, ile wynoszą zarobki dietetyka – czy warto zatem włożyć wysiłek w studia i kursy, aby rozpocząć tę ścieżkę kariery? Decyzja należy do Ciebie.