Jak zostać operatorem CNC?

Praca operatora maszyn CNC polega na produkowaniu przedmiotów o określonej specyfikacji przy użyciu frezarki, tokarki itp. wyposażonej w układ sterowania numerycznego. Obsługa takiego urządzenia wymaga odpowiedniego przygotowania technicznego i określonych predyspozycji. W tej pracy liczy się dokładność i potrzeba rozwoju.

Kwalifikacje i umiejętności operatora CNC

Pracodawcy zwykle oczekują od kandydatów wyższego wykształcenia technicznego (preferowane kierunki to: automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn itp.). Oprócz dyplomu trzeba posiadać umiejętność obsługi komputera z systemem Windows. Fachowe kompetencje - niezbędne w pracy operatora - zdobywa się w trakcie specjalistycznego kursu obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Po ukończeniu podstawowego szkolenia warto uzupełniać kwalifikacje i uczyć się obsługi urządzeń z określonymi sterownikami, jak np. FANUC, HEIDENHAIN czy SINUMERIC.   

8 porad, jak wybrać kierunek studiów

Predyspozycje też mają znaczenie

Wybierając zawód, dobrze jest uwzględnić swoje uzdolnienia i preferencje. Zdobywanie wiedzy i umiejętności technicznych to zadanie dla osób o ścisłych umysłach. W pracy operatora maszyn CNC liczą się także określone cechy, na przykład:

  • Zdecydowanie

Wiedza, którą przyswaja się w trakcie kursu, szybko się dezaktualizuje, a szczegóły techniczne ulatują z pamięci, jeśli nie wykorzystuje się ich w praktyce. Warto zdobywać doświadczenie i tym samym utrwalać kompetencje podczas praktyki, stażu, a później w trakcie pracy. Jeśli zdobędziesz kwalifikacje, ale zajmiesz się czymś innym, to przepadną środki, które zainwestowałeś w naukę.  

  • Dokładność i zaangażowanie

Ważne, by operator maszyn CNC doskonale znał maszyny wykorzystywane w zakładzie pracy. Taka wiedza umożliwia rzetelne wykonywanie obowiązków i zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii.

  • Otwartość na zmiany

Urządzenia wyposażone w układy sterowania numerycznego są stale modernizowane. Nowoczesne przedsiębiorstwa produkcyjne co pewien czas wymieniają maszyny, a operatorzy muszą dobrze poznać nowe narzędzia pracy.

  • Potrzeba zdobywania wiedzy

Rozwój zawodowy jest najbardziej satysfakcjonujący, gdy uzupełnia się kwalifikacje nie z konieczności, ale z własnej inicjatywy. Potrzeba bycia coraz lepszym specjalistą napędza do aktywności i zapobiega zniechęceniu.  

  • Umiejętność pracy w zespole

Operator współpracuje z innymi pracownikami, np. z programistą maszyn czy technologiem produkcji. Aby współpraca układała się dobrze, każda z tych osób powinna np. doskonalić umiejętności komunikacyjne, realizować cele zespołu, wywiązywać się z obowiązków itd.

10 zasad pracy w zespole

Operator CNC - zarobki

4500 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła mediana płac na stanowisku operatora maszyn CNC (połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty). Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Doświadczenie i kwalifikacje zatrudnionego oraz lokalizacja i wielkość firmy – to kluczowe czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia.

Ile zarabia operator CNC?