Programista Ruby – czym się zajmuje?

Najpopularniejszym językiem programowania jest Java. Wykorzystuje się go, tworząc aplikacje dla urządzeń z systemem Android. PHP jest niezastąpiony przy tworzeniu stron internetowych, a Ruby on Rails – przy pisaniu aplikacji webowych.

Język programowania Ruby

Programista nie musi być dyplomowanym informatykiem. Dobrze jednak, by posiadał wyższe wykształcenie. Największe znaczenie ma doświadczenie, wiedza fachowa oraz umiejętność pisania kodu w języku Ruby. Przejrzysta składnia i możliwość modyfikowania kodu sprawia, że tworzenie oprogramowania w Ruby nie jest trudne. Twitter, Groupon czy Basecamp – to przykładowe aplikacje, które powstały przy zastosowaniu frameworku (szkieletu aplikacji) Ruby on Rails. Opanowanie umiejętności programowania w Ruby jest prostsze niż przyswojenie języka Java czy PHP. Znajomość jednego języka nie jest jednak wystarczająca. Ważne, by programista Ruby on Rails potrafił pisać kody również w CSS i HTML.

Wymagania i wyzwania

Od kandydata na programistę oczekuje się nie tylko wiedzy. Ważne, by posiadał również określone cechy charakteru i kompetencje (np. komunikatywność), dzięki którym będzie potrafił współpracować z klientami i współpracownikami. W tym zawodzie liczy się również dokładność, która pozwala wyeliminować niepotrzebne błędy i powoduje wzrost efektywności. W programowaniu niezbędna jest umiejętność analitycznego myślenia. Można ją zweryfikować np. poprzez testy numeryczne, wykorzystywane w rekrutacji.

Testy numeryczne – co to takiego?

Programista powinien być również otwarty na naukę. Branża IT rozwija się tak szybko, że osoby, które nie poszerzają swoich kompetencji, nie mają szans na awans zawodowy. Liczy się też pokora. Mimo najszczerszych chęci każdemu zdarza się popełnić błędy. Obwinianie innych i zamknięcie się na informację zwrotną może doprowadzić do pogorszenia relacji w zespole. Warto akceptować swoje niepowodzenia i wyciągać z nich wnioski.

7 cech, które powinien posiadać programista

Ile zarabia programista Ruby?

Język programowania to jeden z czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia. W 2017 r. programiści Ruby on Rails z kilkuletnim stażem zarabiali przeciętnie 7900 zł brutto miesięcznie. Przeciętne wynagrodzenie doświadczonych programistów przekraczało 12 000 zł brutto.

W czym programować w 2018 roku?

Pracownicy firm, w których stosowano kafeteryjny system wynagradzania, otrzymywali także benefity, na przykład:

  • dofinansowanie zajęć sportowych (59%)
  • dofinansowanie szkoleń/kursów (42%)
  • prywatna opieka medyczna (36%)
  • dofinansowanie nauki języków obcych (20%).

Tak wynika z analizy ok. 350 000 ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska