Praca dla introwertyka

Unikanie publicznych wystąpień, niechęć do codziennej komunikacji i złe samopoczucie na skutek dużego natężenia kontaktów społecznych – to wszystko dowodzi, że praca w samotności może okazać się korzystniejszym wyborem. O zadowoleniu z życia zawodowego często decydują predyspozycje, temperament i cechy osobowości.

Typ osobowości a wybór zawodu

Pracownik biurowy, przewodnik wycieczek, informatyk, a może nauczyciel? Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru studiów lub kursów dobrze jest poznać samego siebie i przeanalizować własne oczekiwania. Wiedząc, w jakich sytuacjach czujesz się komfortowo, a w których paraliżuje Cię stres, możesz rozsądnie pokierować swoją karierą. Dowiesz się o sobie więcej, jeśli np. będziesz rozwiązywać testy osobowości. Cenne źródło informacji stanowi również analiza własnych emocji i zachowań w odpowiedzi na różne sytuacje, z którymi się mierzysz.    

Kim jest introwertyk? 

Typy osobowości zostały po raz pierwszy określone przez psychologa Carla Gustava Junga w jego pionierskiej pracy „Typy psychologiczne” (wydawnictwo KR, 2015 r.). Według Junga każdy człowiek ma tendencję do tego, aby więcej energii kierować na zewnątrz (ekstrawersja) lub do wewnątrz (introwersja). Stworzył więc teorię dotyczącą dwóch podstawowych typów osobowości:

 • introwertycy mają skłonność do skupiania się na własnych przeżyciach wewnętrznych, a w mniejszym stopniu interesowania się światem zewnętrznym; charakterystyczna jest dla nich przewaga myślenia nad działaniem, duża wrażliwość, wysoki stopień samoświadomości, a zarazem powściągliwość i trudności w kontaktach z innymi ludźmi i przystosowaniem się do otoczenia;
 • ekstrawertycy kierują swoją uwagę i zainteresowania na świat zewnętrzny i innych ludzi; cechuje ich łatwość wyrażania myśli i uczuć, nawiązywania kontaktów oraz silna potrzeba działania i uczestnictwa w życiu społecznym.

Odmienne preferencje i skłonności wśród ludzi powodują, że mogą oni postrzegać tę samą sytuację z różnych perspektyw. Zrozumienie różnic indywidualnych pomiędzy nimi dla Junga było kluczowe dla usprawnienia komunikacji, współpracy i budowania efektywnych zespołów w pracy. 

7 prac dla introwertyków

Czy jesteś introwertykiem?

Pracownicy o osobowości introwertycznej mogą zauważać u sobie następujące cechy i reakcje na sytuacje spotykające ich w życiu codziennym i pracy:

 • niechęć do skupiania na nich całej uwagi otoczenia,
 • unikanie miejsc zmuszających ich do interakcji z niezbyt dobrze znanymi osobami,
 • posiadanie niewielkiej grupy znajomych i niechęć do zawierania nowych znajomości,
 • upodobanie do przebywania w samotności,
 • uczucie braku energii po dłuższym przebywaniu w zbyt dużej grupie ludzi, nadmiernym chaosie i hałasie. 

Często introwertycy są postrzegani przez otoczenie jako osoby nieśmiałe, wycofane, małomówne i nieokazujące emocji. Męczy ich praca zespołowa i brak możliwości indywidualnego realizowania zadań, brak przestrzeni prywatnej w miejscach pracy, takich jak open space, a także konieczność uczestniczenia w imprezach firmowych czy integracyjnych. Mają jednak wiele mocnych stron, które mogą być docenione przez pracodawców. Introwertycy:

 • uważnie słuchają i analizują wypowiedzi innych, przez co są lepszymi rozmówcami,
 • dotrzymują terminów,
 • są konkretni, nie mówią, aby „lać wodę”, a rozmowa z nimi prowadzi zawsze do wyczerpujących wniosków,
 • są bardziej kreatywni,
 • potrafią pracować w ciszy i skupieniu nad czymś, co ich pasjonuje,
 • starannie planują każde swoje posunięcie.

Praca z klientami, uczniami, uczestnikami szkoleń czy zespołem współpracowników może być nieprzyjemnym doświadczeniem dla introwertyka, który niechętnie spędza czas w grupie i nie lubi wykonywać kilku zadań jednocześnie. Nie oznacza to jednak, że nie ma pracy, w której pracownik o takim typie osobowości się nie odnajdzie. Jeśli starannie wybierze swój zawód i pracodawcę, który zapewni mu odpowiednie warunki pracy, może mieć naprawdę wyjątkowe osiągnięcia zawodowe, a nawet stać się liderem zespołu.

Jaka jest najlepsza praca dla introwertyka?

W opublikowanej w 2011 roku książce „Four Meanings of Introversion: Social, Thinking, Anxious, and Inhibited Introversion” autorstwa Jennifer Grimes, Julie Norem i Jonathana M. Chheka wyróżniono aż cztery typy osobowości introwertycznych i stosownie do nich dopasowano całkiem długą listę zajęć, w których mogą doskonale się odnaleźć.

Introwertyk społeczny

Wbrew nazwie introwertycy społeczni to osoby, które wolą unikać nadmiernego kontaktu z ludźmi. Najlepiej czują się w samotności lub niewielkiej, dobrze znanej sobie grupie. Ich dużym atutem jest lojalność pozwalająca nawiązać im głęboką i długotrwałą relację ze współpracownikami i pracodawcą. Jeśli ich szef zapewni im spokojne miejsce pracy, będą doskonale wypełniać powierzone im zadania. Wśród zawodów polecanych introwertykom społecznym znajdują się:

 • Administrator baz danych

Osoba obsługująca bazy danych wspomagające funkcjonowanie firmy. Zawód dla absolwentów studiów informatycznych, w którym najbardziej liczą się doświadczenie w branży, umiejętność pracy pod presją czasu, znajomość języka angielskiego i obsługi języka C/C++, skryptów i oprogramowania typu SQL. Przeciętna wysokość pensji w Polsce na tym stanowisku wynosi 9000 zł brutto.

 • Kierowca ciężarówki

Długie godziny spędzane samotnie w trasie mogą być dla introwertyka idealnym sposobem na życie w zgodzie ze sobą i zarobienie niemałej pensji. Kierowca ciężarówki w ruchu międzynarodowym może zarobić nawet ponad 8600 zł brutto, jeśli zna język obcy, odznacza się spostrzegawczością, umiejętnością koncentracji, radzi sobie ze stresem oraz nieprzewidzianymi sytuacjami.

 • Inżynier elektryk/elektronik

Absolwenci kierunków technicznych od lat plasują się w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników. Kierunki, takie jak elektrotechnika, teleinformatyka, mechatronika czy inżynieria obliczeniowa, pozwalają introwertykom doskonale spełniać się na stanowiskach typu: projektant sieci teleinformatycznych, administrator systemów informatycznych, programista, inżynier telekomunikacji czy inżynier elektryk w dynamicznie rozwijającej się gałęzi przemysłu, jaką jest mechatronika. Przeciętna płaca inżyniera elektronika oraz elektryka w Polsce to 7500 zł brutto. 

5 zawodów przyszłości – prognoza na najbliższe lata

 • Tłumacz języka angielskiego

Dokonywanie przekładów na zlecenie klienta może być różnie wyceniane. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 6300 zł brutto.

Tłumacz języka angielskiego – zakres obowiązków

 • Piekarz

Do obowiązków należy nie tylko wypiekanie chlebów, bułek, rogali itp., ale też obsługa oraz czyszczenie maszyn i urządzeń znajdujących się w piekarni. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie piekarza to 3900 zł brutto.

Introwertyk myśliciel

Kolejny typ osobowości introwertycznej odznacza się silnymi skłonnościami do przemyśleń i introspekcji. Introwertyk myśliciel nie potrzebuje ciągłych kontaktów towarzyskich, ale też nie czuje się nimi zmęczony. Ma natomiast bardzo bogate życie wewnętrzne, przez co jest kreatywny, innowacyjny i myśli nieszablonowo. Umie jednak słuchać i brać pod uwagę pomysły innych, przez co świetnie odnajduje się na stanowiskach inżynieryjnych, związanych z technologią, sztuką czy projektowaniem. Jaka jest najlepsza praca dla introwertyka myśliciela?

 • Programista

Programista tworzy różnego rodzaju aplikacje lub systemy komputerowe przy pomocy specjalistycznego języka programowania. Rozwija również dotychczasowe rozwiązania lub na bieżąco testuje oprogramowanie. Pracownikami na tym stanowisku zostają często absolwenci kierunków informatycznych, choć dla pracodawców bardziej liczą się umiejętności kandydata. Zdolności analityczne i kreatywność, którymi charakteryzują się introwertycy myśliciele, będą zdecydowanie większym atutem niż ukończone studia. Zarobki starszych programistów kształtują się więc na poziomie nawet 12 500 zł brutto

 • Inżynier przemysłowy

Inżynier przemysłowy monitoruje procesy produkcyjne, pracując nad rozwiązaniami, które mogą poprawić wydajność. Do wykonywania tej pracy niezbędne są: wykształcenie wyższe kierunkowe, znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie zdobyte w branży. Dobry inżynier przemysłowy kieruje się precyzją i wykorzystuje swoje zdolności techniczne, często występujące u osób introwertycznych. Przeciętne zarobki na tym stanowisku wynoszą 7600 zł brutto

Introwertyk lękliwy

Pracownicy o typie osobowości introwertyka lękliwego wolą spędzać w pracy czas w samotności, a dodatkowo jeszcze przywiązują dużą wagę do tego, jak postrzegają ich inni. Często są nieśmiali i niepewni siebie, zadręczają się sytuacjami, które już się wydarzyły. Z drugiej strony zwracają uwagę na detale, co czyni z nich idealnych pracowników na stanowiska wymagające szczegółowości i odpowiedzialności. Introwertycy lękliwi doskonale odnajdą się więc w zawodach takich jak:

 • Audytor

Audytor odpowiedzialny jest za kontrole w firmach, w trakcie których sprawdza poprawność procesów i zdolność do wykonania danych zadań przez organizację. Pracodawcy wymagają od audytorów wykształcenia wyższego, najczęściej prawniczego lub ekonomicznego. Cechy, które liczą się na tym stanowisku, to spostrzegawczość, wnikliwość, systematyczność i cierpliwość, którymi często odznaczają się introwertycy. Przeciętne wynagrodzenie, jakie można otrzymać na tym stanowisku, to 8900 zł brutto

 • Księgowy

Księgowy odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych i wypełnianie deklaracji podatkowych. Przeciętne zarobki wynoszą 5600 zł brutto miesięcznie.

 • Redaktor

Redaktor może pracować zdalnie, co dla wielu introwertyków jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji nadmiernego lęku przed przebywaniem na co dzień wśród wielu ludzi. Zadaniem redaktora jest sprawdzanie i poprawianie materiałów tekstowych przed ich publikacją, dbanie nie tylko o poprawność merytoryczną, ale i stylistyczną. Redaktorzy introwertycy – będący najczęściej absolwentami takich studiów jak filologia polska, dziennikarstwo czy politologia – mogą zarobić miesięcznie przeciętnie 5100 zł brutto.

 • Laborant

Pobieranie i badanie surowców / tkanek oraz wykonywanie analiz – to czynności, które wypełniają dzień pracy laboranta. Osoby zatrudnione na tym stanowisku zarabiają przeciętnie 3800 zł brutto.

 • Archiwista

Do zadań archiwisty należy porządkowanie dokumentów, tworzenie katalogów, digitalizacja zasobów archiwum (skanowanie i wprowadzanie plików elektronicznych do systemu), a także wyszukiwanie i przekazywanie dokumentów. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 3300 zł brutto.

Introwertyk powściągliwy

Typ osobowości sprawiający wrażenie zdystansowanego i wyluzowanego. Ostrożna natura introwertyka powściągliwego łączy się najczęściej ze zdolnością obserwacji i analizy. Dzięki temu może on patrzeć na wszystko z szerszej perspektywy, odnajdując się w zawodach związanych z nauką lub jako doradca. Wśród stanowisk polecanych introwertykom o tym typie osobowości znajdują się:

 • Analityk finansowy

Analityk finansowy ma samodzielne stanowisko w dziale kontrolingu. Czynnie uczestniczy w przygotowaniu budżetu i kontroli jego realizacji. Osoby, które mogą pełnić takie obowiązki, powinny mieć wykształcenie wyższe ekonomiczne oraz umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania syntetycznych wniosków, co cechujące introwertyków powściągliwych. Przeciętna pensja na tym stanowisku to 7400 zł brutto

 • Geolog

Zadania geologa to: prowadzenie badań naukowych i analizowanie składu gleby. Kandydat na to stanowisko powinien mieć za sobą studia na kierunku: geologia lub geografia. Ważne, aby był osobą dokładną i sumienną. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 4800 zł brutto.

 • Biochemik

Biochemik to naukowiec badający związki chemiczne w organizmach żywych, który zajmuje się przeprowadzaniem specjalistycznych testów i pomiarów w zależności od branży. Taka osoba może znaleźć zatrudnienie w laboratoriach badawczych, instytutach naukowych, na uczelniach wyższych, ale też w firmach farmaceutycznych czy zakładach produkujących żywność. Dobrze, jeśli posiada umiejętności wykorzystania nabytej wiedzy, ale też wykazuje się kreatywnością. W przypadku introwertyków powściągliwych takie połączenie zdarza się bardzo często, ze względu na szeroką perspektywę, jaką potrafią przyjąć. Przeciętna pensja biochemika to 4100 zł brutto

 • Psycholog

Osoba pracująca jako psycholog przyjmuje pacjentów, stawia właściwą diagnozę psychologiczną i udziela wsparcia. Zajmuje się też profesjonalnym opiniowaniem i doradztwem. Może pracować w instytucjach oświatowych, biurach doradztwa personalnego, różnego rodzaju firmach lub uczelniach, gdzie wykonuje pracę naukową. Pomocne w tym zawodzie są empatia, zainteresowanie drugim człowiekiem i otwartość na nawiązywanie relacji, co często jest widoczne u introwertyków. Przeciętna pensja na etacie psychologa kształtuje się na poziomie 3200 zł brutto

Wysokość wynagrodzeń pracowników została ustalona na podstawie danych na stronie https://zarobki.pracuj.pl/.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska

Profesje, w których ważny jest kontakt

Osoba, którą męczy przebywanie w dużych skupiskach, może czuć onieśmielenie i niepokój, prowadząc szkolenia lub występując na scenie. Aby nie zmagać się z dodatkowym stresem w pracy, warto starannie rozważyć wybór ścieżki zawodowej. Nieśmiały introwertyk, stroniący od ludzi, lubiący działać powoli i w pojedynkę, może czuć się niekomfortowo na takich stanowiskach:

 • manager
 • specjalista ds. rekrutacji
 • trener kompetencji miękkich
 • animator dziecięcy
 • rzecznik prasowy
 • dziennikarz.